Aborygen czy ‚neandertalczyk’?

Nie tak dawno genetyk profesor doktor habilitowany Maciej Giertych został wyszydzony za jedno ze swoich twierdzeń , które dotyczyło neandertalczyków i Aborygenów. Profesor stwierdził, że: „neandertalczycy żyją współcześnie” i jako na współczesnych neandertalczyków wskazał na Aborygenów.
                                Aborygeni
Neodarwiniści mają w zwyczaju prowadzenie dyskusji ze zwolennikami Teorii Inteligentnego Projektu na zasadzie: wyrywania z kontekstu, przeinaczania, koncentrowania się na małoistotnych argumentach przy sugerowaniu, że obala się wszystkie mocne argumenty zwoleników IP,  upraszczania i sprowadzania argumentacji oponentów do karykaturalnej postaci, szydzenia więc nie będziemy tutaj wnikać w sens wszystkich słów profesora Giertycha. Zajmę się natomiast samą istotą sprawy. Otóż nie każdy wie, że ojciec znanego antropologa fizycznego Richarda Leakeya, wybitny paleoantropolog Louis Leakey, do końca swojego życia był przekonany, że neandertalczycy, to efekt krzyżówki człowieka określanego mianem ‚Homo erectus’ z człowiekiem typu współczesnego.
                                                             Louis Laekay
Współczesne badania genetyczne nie pozostawiają wątpliwości, co do tego, że w genomach współczesnych Europejczyków zaznaczyła się domieszka genów neandertalskich, co dowodzi tego, że nasi bezpośredni przodkowie krzyżowali się płodnie z ludzmi rasy neandertalskiej.
Jak zakłada model ‚Afrykańskiego Exodusu’ (oczywiście autor niniejszego wpisu nie popiera tego scenariusza) przodkowie ludzi współczesnych wyewoluowali w Afryce, natomiast neandertalczycy w Europie. Nasi bezpośredni przodkowie po przybyciu z Afryki mieli nawiązać intymne kontakty z neandertalczykami i płodzić z nimi potomstwo, którego potomstwem my, rodzimi Europejczycy, jesteśmy.
                          Rekonstrukcja kobiety rasy neandertalskiej.
Nowoczesna antropologia fizyczna dopatruje się w Aborygenach klasycznych cech archaicznych, jakie uczeni obserwują u tzw. Człowieka jawajskiego. Ludzie jawajscy są zaliczani do tzw. ‚Pitekantropów’, lub inaczej do ‚azjatyckich Homo erectus’.  Uważa się (moim zdaniem słusznie), iż w przeszłości (przed przybyciem tam Europejczyków) Australia była nawiedzana przez kolonizującą ten kontynent ludność kilkukrotnie, w przeciągu dłuższego czasu, co zaowocowało zróżnicowaniem morfologicznym, jak i genetycznym, a nawet językowym pośród różnych ‚typów’ Aborygenów (uważa się, że jest ich trzy typy).
Jeden z tych ‚typów’ posiada wiele-co widać nawet na oko- cech archaicznych, charakteryzujących takich ludzi jak neandertalczycy czy właśnie tzw. ‚H.erectus z Jawy’ ( cech tego ostatniego dopatrzono się u Aborygena najwięcej).
Zestawienie czaszek ludzi archaicznych z czaszką Aborygena klasycznego i Europejczyka
Archaiczne Cechy, jakimi charakteryzują się Aborygeni klasyczni, to masywniejsze czaszki, bardziej niż u Europejczyków wydłużone do tyłu głowy, niższe czaszki i niższe czoła, bardziej masywne i wydatne łuki brwiowe oraz masywniejsze szczęki i większe zęby, jak i znaczny prognatyzm kości twarzowych.
Różne kształty głowy, nosów i rodzaje zgryzu obserwowane u ludzi współczesnych.
Aborygeni mają ponadto mniejszą bródkę kostną (podbródek), a nawet czasami, co może być atawizmem, niektórzy Aborygeni rodzą się całkowicie pozbawieni tej bródki (z tego ,co wiem nie zdarza się to u żadnej innej populacji ludzi współczesnych!). Warto zauważyć iż ‚Homo erectus’ ,’Homo ergaster’ czy neandertalczycy nie posiadali bródek kostnych, więc brak bródki u niektórych Aborygenów może być cechą, która jest przeważnie recesywna u tej odmiany ludzi współczesnych.
Ostatnio genetycy dodali argumentów ludziom, którzy na podstawie cech anatomicznych postulowali pokrewieństwo Aborygenów z wymarłymi ludzmi archaicznymi. Prawdę mówiąc nawet kompletny laik nie mający nic wspólnego z anatomią człowieka byłby w stanie bez trudu odróżnić czaszkę typowego Aborygena od czaszek reszty populacji ludzkiej. Byłby też w stanie zauważyć podobieństwa czaszek Aborygenów do czaszek ludzi archaicznych.

Porównanie czaszek i wyglądu Aborygenów i ludzi współczesnych.
Jak więc widać szyderstwa przeciwników profesora Macieja Giertycha były w tym przypadku  bezpodstawne, ponieważ Aborygeni wiążą w swojej anatomii dużo cech ludzi archaicznych, do których należeli też neandertalczycy. Tak naprawdę wszyscy ludzie współcześni, czy kopalni zawsze stanowili jeden gatunek. A wszyscy ludzie archaiczni, czy to kopalni ludzie zwani H.ergaster, H.erectus, H.dmianisi, czy neanderalczycy, to różne wersje tej samej specyficznej i wymarłej rasy, która przystosowała się do różnych warunków klimatycznych i stąd pośród poszczególnych jej członków mało istotne różnice morfologiczne. Te różnice świadczą o dużym polimorfizmie genetycznym naszego gatunku, a nie o tym, że w przeszłości istniały różne gatunki ludzi.
Różne kształty szkieletów ludzi współczesnych i ludzi archaicznych. Ilościowe różnice wynikały ze specyficznych dostosowań do różnych warunków środowiskowych, a nie z tego, że ludzie archaiczni należeli do różnych gatunków ludzi.
Różni ludzie archaiczni, to tylko „różne wersje neandertalczyków”
„(Szkielet Turkana Boy, zaliczanego do Homo ergaster) Wygląd ma niesamowicie ludzki. Nie jestem pewny czy przeciętny patolog zauważyłby cokolwiek różniącego ten szkielet od szkieletu człowieka”.(…) (…)Co się zaś tyczy jego czaszki, to Walker wspomniał: „Kiedy dołączyłem żuchwę do tej czaszki, wtedy Richard (Leakey) i ja zaczęliśmy się obaj śmiać, ponieważ tak bardzo przypominała neandertalczyka” (Dr Walker „Wash. Post”, 19października 1984, str. A 11). Pojemność mózgu ustalono na 850 cm3, co jest niewiele, ale mieści sięw ramach zmienności ludzkiej.(…) „
                        Alan Walker.
    Lektura uzupełniająca:
‘Jedność ludzkiego gatunku’-Nowe potwierdzenie naukowe
 

One response to “Aborygen czy ‚neandertalczyk’?

  1. Trafiłem na ciekawą rekonstrukcję czaszki Homo ergaster – Turkana Boy. Już na oko widać, że jest bardzo podobna do czaszki neandertalczyka.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s