Wić bakteryjna (Zródło ‚Przebudzcie się!’ Luty 2011)

 

5 responses to “Wić bakteryjna (Zródło ‚Przebudzcie się!’ Luty 2011)

 1. Witam Sławku ! jako fan twojej strony chętnie czytam wszelkie nowości w tej materii. Gratuluję sposobu w jaki dajesz odpór mitologii ewolucjonizmu 😉
  Bdb artykuł. Polecam Twojej krytycznej uwadze bardzo ciekawy materiał o nadinterpretowanej roli DNA w kształtowaniu morfologii istot żywych. Ciekaw byłbym szerszego opracowania ale zaczątek jest tutaj:

  http://pogadanki.salon24.pl/386265,o-ewolucji-czlowieka

  … co prawda podlany prymitywnym sosem ewolucyjnym ale w dziedzinie faktograficznej niezwykle ciekawy materiał – może kiedyś coś o tym napiszesz? powodzenia – widzę że często korzystasz z materiałów w Przebudźcie się – znakomite i przystępnie napisane opracowania!
  reart

  • Witaj

   Na Twój adres podesłałem artykuł, który może Cię zainteresuje. Na razie nie mam czasu poruszac tego tematu. Mam poza tym jeszcze kilka swoich zaległych tematów. Ale w przyszłości może się tym zajmę.

   pozdrawiam

  • Reart:

   Polecam Twojej krytycznej uwadze bardzo ciekawy materiał o nadinterpretowanej roli DNA w kształtowaniu morfologii istot żywych. Ciekaw byłbym szerszego opracowania ale zaczątek jest tutaj:

   http://pogadanki.salon24.pl/386265,o-ewolucji-czlowieka

   BioSławek:

   Napisałem komentarz pod jego artykułem. Cytuję go poniżej:

   http://pogadanki.salon24.pl/386265,o-ewolucji-czlowieka#loggedwww.google.pl

   Szanowny Panie,

   Pański artykuł to jakieś nieporozumienie i to takiego kalibru, że nie sposób ogarną i rozebrac całego tego galimatiasu. Pańskie wnioski, co do mechanizmów ewolucji są poronione. Nie dośc, że nie popierają one TE w żadnej rozsądnej postaci, to w dodatku są to argumenty na korzyśc IP.
   Na przykład powołuje się Pan na jedno zjawisko u owadów społecznych. Larwa pszczoły w odpowiednim momencie rozwoju dokarmiana odpowiednim typem pokarmu przeobraża się w matkę (królową), zamiast w sterylną robotnicę.

   Zjawisko to Pańskim zdaniem popiera Pański pomysł twierdzący, że ewolucja nie musiała zachodzic w sposób stopniowy, poprzez akumulację drobnych zmian, tylko polegała na przełączeniu jednej funkcji w drugą poprzez jednorazowy czynnik środowiskowy (grawitację).

   Uważa Pan, że ludzka psychika, wraz z jej wyjątkowymi cechami, to wynik jednorazowej mutacji, która przełączyła rozwój ontogenetyczny człowieka na inne tory, tak że małpa niejako za jednym zamachem stała się człowiekiem. A raczej człowiek ze zwierzęcym umysłem, człowiekiem z umysłem człowieka. Całkiem, jak u tej pszczoły, która w Pańskim mniemaniu w wyniku podobnego procesu przeobraża się w sterylną robotnicę, lub pszczołę matkę. Skąd ja znam te poglądy? Czyżby Pan Jerzy?:)
   Gdzie tkwi Pański błąd (a raczej stek błędów)? Ano w niezrozumieniu zasadniczych procesów biologicznych. Nie odróżnia Pan zmienności mutacyjnej odcedzanej przez dobór naturalny, to ta, jaką preferują zwolennicy neodarwinizmu, od zmienności mendlowiekiej (polegającej na zmianach w frekwencji alleli) oraz tych dwóch od zmienności W RAMACH NORMY REAKCJI NA ŚRODOWISKO.
   Do rzeczy; opisane przez Pana zjawisko u pszczół, to nie żadna wielka tajemnica, choc rzeczywiście zjawisko do końca nie poznane. Larwy pszczół przechodzą przeobrażenie zupełne, a więc informacja na całą tą „przemianę pokoleń” jest od początku zawarta w zapłodnionym jaju, które znosi królowa matka.
   Następnie geny pozwalające zostac matką, lub sterylną robotnicą ulegają JUŻ WCZEŚNIEJ w ciele larwy ekspresji w dyskach imaginalnych. Dyski imaginalne, to poszczególne grupy komórek, w których są zawarte „zaczątki” organów, jakimi charakteryzuje się postac dorosła owada (imago).

   fds

   d

   AS

   Cykl rozwojowy owada z przeobrażeniem zupełnym

   1)Jajo 2)Larwa 3) Poczwarka 4) Forma dorosła

   Dyski imaginalne tworzą się już u embriona i są w organizmie larwy obecne podczas całego czasu egzystowaniu w postaci larwalnej.
   Cała metamorfoza larwy w poczwarkę, a następnie w imago powoduje, że z tych dysków imaginalnych ,niejako jak z „nasionek”, rosną poszczególne organy obecne u imago, więc już przed przemianą w zaawansowane stadium poczwarki larwa musi być nakarmiona odpowiednim pokarmem, który po dostaniu się do jej organizmu zahamuje rozwój poczwarki w sterylną robotnicę, a umożliwi „odpalenie” rozwoju dysków imaginalnych, które pozwalają się rozwinąc larwie w pszczołę matkę.

   Podobne zjawiska nie są niczym nowym w świecie zwierząt. Już od dawna wiadomo, że np. zagniazdowniki wzajemnie synchronizują wylęg, poprzez akustyczną regulację własnego metabolizmu. Zagniazdowniki będąc jeszcze w jaju informują rodzeństwo o stopniu swojego rozwoju, używając wokalnych sygnałów, które można parafrazowac: „poczekaj na mnie, nie pędz tak szybko”, lub „przyśpieszaj rozwój, ponieważ czas się wylęgac !”.
   Synchronizacja wylęgu dla zagniazdowników, to sprawa życia lub śmierci. Ptaki te po wylęgu opuszczają gniazdo i w takim bądz razie maruderzy byliby skazaniu na zagładę. Inwestycja w jaja nie musi być równa-wszystko zależy od środowiska- dopiero pózniej wszystko się wyrównuje podczas rozwoju embrionalnego.

   FFDF

   Jednak geny na opisane tutaj strategie, choc ich ekspresja rzeczywiście jest wywoływana induktorami, które pochodzą ze środowiska, są już obecne u tych organizmów od chwili, kiedy Projektant żywych stworzeń zaprojektował i uczynił ich przodków.
   W Pańskich komórkach już od początku istnieje zestaw genów, który umożliwiał Panu zostanie mężczyzną, lub kobietą (i zestaw tych genów w dalszym ciągu umożliwia taką przemianę Pańskiego potomstwa).
   O tym, że został Pan mężczyzną zadecydował w głównej merze zdrowy chromosom Y, który spotkał się ze zdrowym chromosomem X, jaki Pan dostał od matki, a nie ewolucja.
   No chyba, że uznamy, iż pszczoła robotnica należy do innego gatunku niż pszczoła królowa, a mężczyzna do innego gatunku niż kobieta. Choc w tym przypadku pewna grupa poszukiwaczy Świętego Grala, należąca do niezniszczalnej seksy neomitomanów/genetyków znalazła by pewne potwierdzenie dla wyników pewnych „badań naukowych”. Otóż stwierdzili oni, że mężczyzna jest bardziej genetycznie podobny do szympansa niż do kobiety, natomiast kobiety potrafią się bardziej genetycznie różnic niż od mężczyzn:).

   A teraz do sedna: jakie procesy powodują opisane przemiany po dostaniu się odpowiedniego induktora do organizmu larwy pszczoły, czy po usłyszeniu odpowiedniego sygnału dzwiękowego przez ptaki zagniazdowniki przed ich wylęgiem?

   Kiedy spożywamy pokarm nasz organizm reaguje na różne jego formy i w ten sposób odpowiada na przeróżne sposoby. Odpowiedz może polegac na wydzielaniu odpowiednich hormonów, które regulują gospodarką fizjologiczną człowieka i ekspresją potrzebnych genów.
   Widok smacznego jedzenia powoduje mimowolne wydzielanie się śliny, co jest spowodowane najróżniejszymi przemianami metabolicznymi, z ekspresją różnych genów w komórkach wydzielniczych włącznie. A chodzi przecież tylko o impuls wzrokowy.

   XXX

   Istnieje miliony i miliardy procesów, które są odpowiedzią w ramach normy reakcji na środowisko. Od regulacji ekspresji już istniejących genów, poprzez induktory pochodzące ze środowiska i poprzez coraz częściej namierzaną aktywnośc mechanizmów epigenetycznych.

   To, co na ten temat wiemy, to dopiero wierzchołek góry lodowej, ale ta niewiedza nie dowodzi Pańskich fantazji, ponieważ to, co już wiemy ewidentnie przeczy tym fantazjom. A wiemy np., że patrząc ewolucyjnie geny wywołujące opisane zjawiska też musiałyby być w przeszłości poddane działaniu doboru naturalnego. No chyba, że Pańskim zdaniem geny powodujące, że larwa przeobraża się w pszczołę matkę powstały nagle z jakiegoś „kapelusza”?
   Proponuję się też zastanowic, jaka funkcja mogła być pierwsza: to znaczy, czy najpierw pojawiły się geny na STERYLNĄ robotnicę, czy na rozwój pszczoły matki? Może taki eksperyment myślowy pozwoli Panu zauważyc, że jedne, jak i drugie geny musiały być w gotowej postaci obecne u przodków tych owadów.

   Powracając jeszcze do zagniazdowników. W jaki sposób sygnały dzwiękowe mogą przyśpieszac, lub opózniac ontogenezę ptaka? Czy zdarzyło się panu kiedyś zaczerwienic, kiedy ktoś powiedział coś o Panu niestosownego?
   Przecież te złożone zjawiska fizjologiczne, powodujące zaczerwienienie skóry, wywołał u Pana zwykły głos! To też ewolucja, czy odpowiedz w ramach normy reakcji na środowisko?

   Dlaczego matka słysząca płacz dziecka przyśpiesza swoją laktację? Dlaczego..dlaczego…? Takie pytania można zadawac bez końca, ale to jest post, nie zaś książka naukowa.

   Nie znam dokładnego mechanizmu powodującego to, że odpowiedni pokarm wnikając do organizmu larwy blokuje rozwój jednych dysków imaginalnych, a powoduje rozwój innych, z pewnością fachowcy badający fizjologię i genetykę pszczół mogą o wiele więcej na ten temat powiedziec. To prostu komórki te mają wbudowane odpowiednie mechanizmy. Mogę się założyc, że ogromną wagę ma tutaj apoptoza, ponieważ to powszechne zjawisko podczas histolizy w czasie przebiegu procesu holometabolii.

   Jedne komórki, tworzące odpowiednie dyski imaginalne, po otrzymaniu sygnału od induktora zawartego i mleczku, jakim się karmi larwę, popełniają ‚samobójstwo’ poprzez ZAPROGRAMOWANĄ apoptozę, natomiast komórki tworzące dyski imaginalne, odpowiedzialne za to, że larwa rozwija się, dajmy na to, w pszczołę matkę, dostają odpowiedni sygnał do proliferacji.

   Wiele jeszcze nie wiemy, ale nasza niewiedza nie może być przyczynkiem do tworzenia hipotez spiskowych. Np. nie znamy dokładnego przebiegu zjawiska homochromii. Mątwy potrafią okiem obejrzec najbliższe otoczenie, i po zlustrowaniu go i odpowiedniej obróbce w mózgu, potrafią „wyświetlic” jego bardzo przybliżony wzór na „skórze”. Umożliwiają to odpowiednie komórki (chromatofory), ale w jaki sposób są one zawiadywane w jaki wzór się „ułożyc”, tego nie wie nikt. Wiadomo tylko, że u jednych organizmów na zasadzie przewodnictwa nerwowego (np. u mątwy), u innych chemicznego (np. u niektórych skorupiaków). Ale co się dzieje w mózgu i w na jakich zasadach odpowiednie sygnały są przekazywane, tak iż powstaje odpowiedni wzór na ciele zwierzęcia tego nie rozgryzł jeszcze nikt.

   a

   aa

   AS

   aA

   To, co dla Pana jest dowodem na ewolucję (jak wspomniałem jest to przekonanie wynikające z braku odpowiedniej wiedzy) dla mnie i wielu ludzi są to dowody zaprojektowania świata żywego przez inteligentnego Projektanta.

   Jeżeli chodzi o pewne gatunki australopiteków, to rzeczywiście pewne różnice w morfologii mogły być spowodowane dymorfizmem płciowym. Ale z pewnością wszystkich wymarłych małp południowych nie można zaliczyc do jednego gatunku.

   Nie rozumiem też określenia „homo ergaster gatunek gracylny” ? I dzisiaj żyją formy ludzkie masywne i mniej masywne, a chłopiec znad jeziora Turkana był raczej smukłej budowy ciała. Wszystko zależy i tutaj od środowiska, a nie przynależności gatunkowej.

   https://bioslawek.wordpress.com/2012/01/12/neandertalczykczyk-czy-aborygen/

   s

   https://bioslawek.wordpress.com/

   „Czy religia pozbawiona ozdób, którymi upiększyła ją tradycja, nie okaże się wewnętrznym nakazem sprowadzającym się do prostego stwierdzenia: ‛Pochodzisz od czegoś, co jest „gdzieś tam” we Wszechświecie. Szukaj tego, a znajdziesz o wiele więcej niż się spodziewasz’?””
   ‚The Intelligent Universe’
   Fred Hoyle.

 2. Kiedyś czytałem jakiś atykuł i w nim omawiano historię odkryc, które zaowocowały namierzeniem silników w zywych organizmach. Najpierw niektórzy uczni kierując się posrednimi obserwacjami podejrzewali istnienie takich struktur w organizmach żywych, aż je odkryto. Wielu biologów nie mogło w to uwierzyc, to znaczy że ATP produkuje normalny silnik, a inny normalny silnik dziła u bakterii jak zaburtowa śruba napędziająca motorówkę.

  • No tak według jednych wszystkie silniki, są silnikiami, według innych pewne silniki silnikami nie są, ponieważ ich zdaniem nie wiadomo skąd się wzięły na świecie:)

   pozdrawiam

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s