Cukry — cegiełki życia

Cukry — cegiełki życia

ZAPEWNE używasz cukru, gdy przyrządzasz ciasto lub pijesz kawę. Ale czy wiesz, że cukier może zrewolucjonizować biologię w nie mniejszym stopniu niż odkrycie DNA? Ostatnimi czasy naukowcy badają, jak komórki wykorzystują cukry proste, na przykład glukozę, do budowania gigantycznych molekuł, „które wielkością i złożonością konkurują z DNA i proteinami” — informuje czasopismo New Scientist. „Cukry uczestniczą niemalże w każdym procesie biologicznym — począwszy od rozpoznawania patogenów poprzez krzepnięcie krwi aż po umożliwianie plemnikom wniknięcia do jaja”. Zarazem w nieprawidłowej syntezie cukrów upatruje się przyczyn rosnącej liczby chorób, takich jak dystrofia mięśniowa czy reumatoidalne zapalenie stawów. W raporcie czytamy: „Biolodzy dopiero zaczynają pojmować działanie cukrów i dlatego muszą na nowo przeanalizować długo uznawane poglądy na temat funkcjonowania procesów życiowych”.

W odniesieniu do pełnego zestawu cukrów komórki lub organizmu naukowcy ukuli termin „glikom”, przez analogię do terminu „genom”, obejmującego pełny zestaw genów. Ale glikom komórki jest „prawdopodobnie tysiące razy bardziej skomplikowany niż genom” — uważa Ajit Varki, dyrektor Ośrodka Badawczo-Szkoleniowego Glikobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego w USA. Dlaczego glikom jest aż tak złożony? W komórkach cukry proste (monosacharydy) wiążą się i tworzą wielocukry (polisacharydy). Te z kolei są zgrupowane w gigantyczne molekuły, które mogą zawierać ponad 200 jednostek cukrowych. Ponieważ cukry proste mają strukturę trójwymiarową, kluczową dla ich funkcjonowania, „cząsteczka cukru złożona zaledwie z sześciu jednostek potencjalnie ma możliwość tworzenia zawrotnej liczby 12 miliardów konfiguracji” — podaje New Scientist. Opisując trudne zadania, przed którymi stoją badacze rozwijającej się dziedziny nauki nazywanej glikobiologią, Ajit Varki oświadczył: „To tak, jakbyśmy dopiero co odkryli kontynent Ameryki Północnej. Musimy teraz wysłać zwiadowców, żeby się przekonać, jak duży zajmuje obszar”. Złożone mechanizmy żywej komórki wyraźnie świadczą o istnieniu wyższej inteligencji. Wiele osób fakt ten wprawia w głęboki podziw. Czy i ty masz podobne odczucia? (Objawienie 4:11).

Zródło ‚Przebudzcie się!’ rok: 2004

4 responses to “Cukry — cegiełki życia

 1. BioSławek, zbanowałeś mój komentarz, ale ja mam Ciebie na oku w sprawie praw autorskich i całokształtu. Przypomnę się, jak trzeba, to na grupie pl.sci.filozofia.

  uszanowania. życzliwy

  • W sprawie, w jakiej do mnie napisałeś odpisałem Ci prywatnie. Doucz się, co to znaczy „łamanie praw autorskich”. Ja zaznaczam skąd są moje cytaty i ilustracje. Od tej chwili pisz na temat, albo twoje wpisy nie będą przechodzić przez lep na spamerów..

   pozdrawiam

 2. Monitor. Mam takie forum http://www.oczekiwanie.fora.pl

  Chetnie zaloze watek o kreacjonizmie, jesli od czasu do czasu zaszczycisz nas swoja obecnoscia. swego czasu czytalem twoje posty na sfini i na adwentfree.

  Prosze. Jeremiasz Szary

  • Chętnie bym odwiedził Twoje Forum, ale mam mało czasu i na swoim blogu dużo pracy. Ale w przyszłości byc może. Narazie zapraszam do dyskusji pod moimi wpisami.

   pozdrawiam

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s