Chemotaksja (Chemotaxis) – System nieredukowalnie złożony

http://tele-lekarz.pl/Biologia/Chemotaksja-Bakterii-Ang-Bacterial-Chemotaxis/

Chemotaksja (Chemotaxis)  Ruch bakterii w kierunku specyficznych substancji oraz ruch oddalający bakterie od substancji toksycznych nazywa się chemotaksją. Chemotaksja dodatnia jest to zjawisko podążania bakterii urzęsionych w kierunku składników pokarmowych, czyli atraktantów. Chemotaksja negatywna jest to ruch bakterii urzęsionych oddalający je od związków toksycznych, czyli repelentów. Zachowanie chemotaktyczne jest uzależnione od poziomu metylacji transbłonowych białek receptorowych (chemoreceptory) wiążących bodźce, co wywołuje zmiany ich konformacji przekazywane do domen regulatorowych białek (CheY, CheR) aparatu motorycznego rzęsek. W czasie poruszania się po linii prostej czyli biegu, wiązka rzęsek porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Koziołkowanie spowodowane jest gwałtownym odwróceniem kierunku działania aparatu motorycznego rzęsek, co powoduje chwilowe rozplecenie wiązki rzęsek. Regulacja częstości koziołkowania ma w chemotaksji zasadnicze znaczenie. W obecności substancji działających chemotaktycznie zmniejsza się częstość koziołowania, wydłuża się ruch po prostej i mimo krótkich ruchów w różnych kierunkach, ogólny ruch wypadkowy jest w określonym kierunku.

Zobacz też:

http://2011.igem.org/Team:WITS-CSIR_SA/Project/Concept

http://wws.weizmann.ac.il/Biological_Chemistry/Eisenbach/content/research-topics

http://www.forum.biolog.pl/chemotaksja-vt35978.htm

Hormony lokomocyjne
Chemoatraktanty (chemotaksyny, hormony lokomocyjne) – związki organiczne lub nieorganiczne indukujące procesy chemotaksji dodatniej w komórkach posiadających zdolność do ruchu lub innej spolaryzowanej odpowiedzi na bodźce (na przykład tworzenie shmoo u drożdży). Proces przemieszczania się w w określonym kierunku w odpowiedzi na sygnały środowiskowe zwany jest chemotaksją. Chemoatraktanty oddziałują na komórki docelowe poprzez receptory. Zwykle chemoatraktanty są komórkowo specyficzne, a ich wpływ jest zależny od stężenia. Polaryzację odpowiedzi na atraktant warunkuje zazwyczaj gradient jego stężenia w medium pozakomórkowym.
Bakterie wyczuwają gradient chemoatraktantów poprzez pomiary ich stężeń w czasie. Bakteria zaczyna się poruszać w przypadkowym kierunku i jeśli w tym czasie stężenie chmoatraktanta rośnie, to prawdopodobieństwo koziołkowania zmniejsza się i komórka porusza się dalej mniej więcej w tym samym kierunku. Jeśli stężenie w otoczeniu zmniejsza się, wówczas częstotliwość koziołkowania wzrasta i bakteria sprawdza inne przypadkowe kierunki.
Przykładem organicznego chemoatraktanta dla komórek organizmów wyższych – fibroblastów, indukującego u nich odpowiedź ruchową, jest czynnik wzrostu fibroblastów 2 (fibroblast growth factor 2 (FGF2)).
Związkami indukującymi ruch lub odpowiedź ruchową od ich źródła (chemotaksja ujemna) są chemorepelenty.

Jest to fragment artykułu Hormony lokomocyjne z darmowej encyklopedii Wikipedia. Na Wikipedii dostępna jest lista autorów.

2 responses to “Chemotaksja (Chemotaxis) – System nieredukowalnie złożony

  1. Pingback: BioSławek

  2. Ciekawe dlaczego australopiteki miały małpie błędniki. Jakby taki typ narządów równowagi nie dawał przewagi ewolucyjnej podczas łażenia na czterech łapach i po drzewach, to ludzie mieliby do dzisiaj takie same błędniki jak małpy. Poza tym dzięki za te dodatkowe informacje o miednicy australopiteków i anatomii od pasa w górę. Widać ewolucjoniści tendencyjnie ocenili dowody na ludzki typ poruszania się australopiteków. To jakiś fotomontaż, stwór poruszający się w postawie wyprostowanej od pasa w górę małpa, a od pasa w dół mający wyglądać jak człowiek. Ciekawe jak mogła poruszać się forma przejściowa pomiędzy czworonożną małpą i pionowo poruszającą się istotą i jak mogła zdobywać przewagę ewolucyjną uciekając przez drapieżnikiem.

    pozdrawiam

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s