Nasze wszechstronne i precyzyjne ręce

 Dzięki czemu ręce są tak wszechstronne?

(1). mięśnie kontrolujące pracę ręki; (2)staw siodełkowy; (3) misterne kości; (4) wrażliwy dotyk

Ręce to piękne i niebywale precyzyjne narzędzia. To dzięki nim możemy nawlec igłę, uderzyć zamaszyście siekierą, namalować portret lub zagrać na fortepianie. Ponadto dotykiem można bardzo wiele wyczuć. Niekiedy samo muśnięcie jakiejś rzeczy pozwala ustalić, czy jest to futro, papier, skóra, metal, woda czy drewno. Ręce służą zatem nie tylko do chwytania i manipulowania, lecz także dostarczają informacji o otaczającym nas świecie. Ułatwiają też wyrażanie serdecznych uczuć.

Dzięki czemu ręce są tak wprawne, wrażliwe i wszechstronne? Powodów jest wiele, ale rozważmy cztery.

(1) Obie ręce składają się w sumie z przeszło 50 kości, czyli jednej czwartej wszystkich kości ludzkiego ciała. Precyzyjne połączenie poszczególnych części — czyli kości, stawów i wiązadeł — nadaje rękom nadzwyczajną elastyczność.

(2) Kciuk jest przeciwstawny do pozostałych palców i osadzony na stawie siodełkowym, w którym obie powierzchnie stawowe mają kształt siodełek pomysłowo dopasowanych do siebie. Staw ten oraz połączone z nim mięśnie i inne tkanki zapewniają kciukowi zdumiewającą ruchomość i siłę.

(3)  Za ruchy dłoni odpowiadają trzy grupy mięśni. Najsilniejsze z nich — prostowniki i zginacze — umiejscowione są w przedramieniu i za pomocą ścięgien kierują pracą palców. Gdyby mięśnie te znajdowały się w samej dłoni, byłaby ona niezdarna i miałaby pokaźne rozmiary. Trzecia grupa mięśni, znacznie mniejszych, leży w obrębie dłoni i umożliwia palcom wykonywanie precyzyjnych ruchów.

(4)  Palce to w rzeczywistości żywe sensory — na powierzchni zaledwie jednego centymetra kwadratowego opuszków palców znajduje się około 2500 różnych receptorów. Poszczególne ich rodzaje spełniają odmienne funkcje: pozwalają wyczuć strukturę dotykanego materiału, temperaturę, wilgotność, drgania, nacisk oraz ból. Dzięki temu ludzki palec to najbardziej czuły ze wszystkich znanych sensorów.

ŹRÓDŁO :  http://www.watchtower.org/p/201105/article_02.htm

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s