Niedarwinowskie zachowanie leniwca

Wierzący w ewolucję muszą przyznać, że bardzo często przebiegała, czy raczej przebiega, ona różnymi niedarwinowskimi ścieżkami. Rozważmy przykład leniwca trójpalczastego. Zanim przejdę do rzeczy najpierw zacytuję fragment tekstu, który chciałbym skomentować i zadać ewolucjonistom kilka pytań, które wręcz cisną się na usta.

 „Leniwiec trójpalczasty jest najpowolniejszym z dużych ssaków. Większość życia spędza nieruchomo zwisając grzbietem w dół z gałęzi wysoko w koronach drzew. Do zawieszania się na gałęzi służą mu potężne, zagięte pazury.(….) Mniej więcej raz na tydzień zwierzę to opuszcza drzewo i niezgrabnie, powoli pełznąc po ziemi szuka miejsca na wypróżnienie.

 

 Dlaczego leniwiec praktykuje takie niedarwinowskie zachowania i zamiast wypróżniać się wisząc na najniższej gałęzi ryzykuje utratę życia, bowiem na ziemi jest to stworzenie bezbronne, schodzi na ziemię, by się wypróżnić? Dlaczego selekcja naturalna promowała tak niekorzystną cechę, zwłaszcza że leniwce mają dużo naturalnych wrogów, a przechadzka z drzewa na ziemię za swoją potrzebą niejednokrotnie kończy się zabiciem leniwca? Pojawiło się kilka propozycji usiłujących wyjaśnić to niedarwinowskie zachowanie u leniwca. Najbardziej popularna z nich mówi, że taki tryb życia u leniwców owocował konkretnymi korzyściami, gdyż leniwce tak postępujące użyźniały drzewo na którym żerowały. Czy hipoteza ta pasuje do książeczki z dobrym humorem, czy do poważnego naukowego dyskursu, ocenę pozostawiam Szanownym Czytelnikom.

 

ŹRÓDŁO:   http://leniwiec-trojpalczasty.zwierzeta.ekologia.pl/

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s