Chromosom Y będzie żył!

Na portalu Racjonalisty.pl ukazują się często bardzo ciekawe informacje. Wielu z nas czytało, że chromosom Y jest niemal ewolucyjnym „organem” szczątkowym i czeka go wkrótce wyeliminowanie przez obchodzącą  się z nim okrutnie przez miliony lat selekcję. Jednak okazało się, jak i w przypadku innych „organów szczątkowych”,  że chromosom Y jest bardzo potrzebny i wyginięcie mu nie grozi.

Autor tekstu napisał:

” Naukowcy obalili forowane ostatnio twierdzenia, że chromosomy powiązane z płcią, takie jak męski chromosom Y, mogą ulec wymarciu. Nowe tezy opierają się na badaniach genetycznych chromosomów płci kur, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Szwedzko-brytyjski zespół przyjrzał się, w jaki sposób geny na chromosomach płci są dziedziczone z pokolenia na pokolenie i są powiązane z płodnością, wykorzystując konkretny przykład chromosomu W kury.

Chromosomy W kury są pokrewne chromosomom Y mężczyzn pod względem przypisania do jednej płci i wykluczenia rekombinacji w czasie rozmnażania samców i samic, w odróżnieniu od innych regionów genomu. To oznacza, że wszelkie badania nad kurami można odnieść do ludzi.

Proces rekombinacji umożliwia chromosomom rozbicie powiązanych genów, dzięki czemu selekcja jest skuteczniejsza i umożliwia pozbycie się wadliwych mutacji. Niektórzy naukowcy są przekonani, że chromosomy Y i W ulegną nieuchronnie wymarciu właśnie z powodu braku rekombinacji.”

Co się jednak okazało?  Po wyznaniu swojej neodarwinowskiej wiary i stwierdzeniu, że męskie chromosomy płci jednak i tak się skurczyło podczas swojej ewolucji autor kontynłuje:

 „Wyniki nowych badań wskazują jednak, że chociaż chromosomy te skurczyły się w ciągu milionów lat i straciły wiele ze swoich pierwotnych genów, te które pozostały są niezwykle ważne dla prognozowania płodności, a przez to mało prawdopodobne jest ich wymarcie. Autorka naczelna, profesor Judith Mank z University College London twierdzi: „Chromosomy Y pozostaną i nie są nieużytkiem genetycznym, za jaki były kiedyś uznawane” (…)Profesor Mank zauważa: „Wykazaliśmy, że chromosomy Y i W są niezwykle istotne dla płodności – Y u osobników męskich i W u osobników żeńskich. Zdolność genów W do ewoluowania ma kluczowe znaczenie dla przetrwania, co sugeruje, że zarówno chromosomy Y, jak i W jeszcze długo z nami pozostaną”.”

Tak to jeden po drugim padają mity neodarwinowskie.

ŹRÓDŁO:

 http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,39544

Zobacz też:

 https://bioslawek.wordpress.com/2012/04/01/wyrostek-robaczkowy-kosc-ogonowa-czkawka-i-gesia-skorka-czy-to-organy-szczakowe/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s