Żegnaj, Tiktaalik!

 Odkrycie młodych polskich naukowców rozbija w puch dotychczasową wizję ewolucji od ryb do zwierząt lądowych.


Tiktaalik roseae – Bogu ducha winny wymarły gatunek ryby z gromady mięśniopłetwych stał się w 2006 roku świętą krową ewolucjonistów, którzy obwieścili ją światu, jako pośrednie ogniwo w ewolucji pomiędzy rybami a tetrapodami, czyli zwierzętami czworonożnymi. „To naprawdę zdumiewająca i znacząca skamielina pośrednia” – emocjonował się jej współodkrywca Neil Shubin. „Jest jak święta krowa”. „Naukowcy sądzą” – kontynuował Shubin – „że tiktaalik był formą pośrednią pomiędzy rybami Eusthenopteron i Panderichthys, które żyły 385 milionów lat temu a wczesnymi tetrapodami. Znane wczesne tetrapody to Acanthostega i Ichthyostega, sprzed około 365 milionów lat”. [1] Nature ze stycznia 2009 roku przedstawiało tiktaalika jako jeden z ewolucyjnych klejnotów: „Odkrycie i złożona analiza tiktaalika rzuca światło na stadium zanim wyewoluowały tetrapody i pokazuje jak zapis kopalny rzuca niespodziankami, choć są one całkowicie zgodne z ewolucyjnym myśleniem”. [2]

Zapis kopalny faktycznie rzuca niespodziankami, choć wbrew powyższemu cytatowi, są one często całkowicie niezgodne z ewolucyjnym myśleniem. Kolejna taka niespodzianka to sukces młodych polskich naukowców, którzy – zgodnie z Nature – „rzucili granat w ten obraz”. [3] Udokumentowali oni mianowicie w Zachełmiu w Górach Świętokrzyskich wyraźne ślady czworonożnych zwierząt z warstwy 18 milionów lat wcześniejszej niż zakładane formy pośrednie w formie tiktaalika i innych rybopłazów. A to oznacza, że – po krótkiej acz burzliwej karierze – żegnamy już tiktaalika jako formę pośrednią, skoro tetrapody, które miały się od niego wywodzić żyły znacznie wcześniej niż on. Co to wszystko oznacza – pyta Henry Gee, jeden z redaktorów z Nature? „Znaczy to, że ładnie opakowana korelacja pomiędzy stratografią a filogenezą, w której rybopłazy reprezentują formę przejściową w szybkiej ewolucji tetrapodów w środkowym dewonie jest okrutną iluzją. Jeśli – jak pokazują odciski z Polski – tetrapody istniały już w eifelu znaczy to, że olbrzymia ewolucyjna pustka otworzyła się pod naszymi stopami”. [4]

Młodym polskim badaczom gratulujemy odkrycia i publikacji w prestiżowym czasopiśmie. A tytułowy tiktaalik? Wróci do tego, czym był: rybą. Podobnie, jak onegdaj archeopteryks, kiedyś przedstawiany jako ogniwo posrednie pomiędzy gadami a ptakami, dziś uznawany za ptaka.

Michał Ostrowski

Przypisy

[1] Wilford, J.N. Fossil Called Missing Link From Sea to Land Animals. New York Times 6 April 2006.

[2] Gee, H., Howlett R. and Philip Campbell, 15 evolutionary gems. Nature January 2009.

[3] Niedzwiedzki, G., Szrek, P., Narkiewicz, K., Narkiewicz, M. and Ahlberg, P.E. „Tetrapod trackways from the early Middle Devonian period of Poland”. Nature 7 January 2010, vol. 463, s. 43-48; Janvier, P. and Clement, G. „Muddy tetrapod origins”. Nature 7 January 2010, vol. 463, s. 40-41.

[4] Gee, H. First Footing, 6 January 2010.

ŹRÓDŁO:

http://creationism.org.pl/zegnaj_tiktaalik

 

2 responses to “Żegnaj, Tiktaalik!

  1. Szkoda tylko, że takie wieści nie są automatycznie wpisywane do szkolnych podręczników. a swoją drogą – wpisałam nazwę tej rybki do wyszukiwarki i wyskoczyły mi konkurujące z sobą strony: http://creation.com/polish-tetrapod-footprints-trample-tiktaalik i http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/news/060501_tiktaalik Mam dziwne przeczucie, że poglądy uczących się zależą od tego ,co jako pierwsze wyświetla google:)

  2. A może zła metoda datowania 😉 Powinni przeprowadzić ją jeszcze raz .

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s