Nowa Fronda o teorii inteligentnego projektu.

 Ukazał się numer czasopisma Fronda (2012, nr 63), w którym znajduje się blok tekstów dotyczących teorii inteligentnego projektu, w tym teksty napisane przez trzech członków ZGL „Nauka a Religia” oraz wywiady z czołowymi zwolennikami teorii inteligentnego projektu, przeprowadzone przez ks. dra Michała Chaberka OP:

http://www.xlm.pl/fronda-63-darwin-pass/

Wstęp do teorii inteligentnego projektu

Kto wymyślił teorię IP i jakimi kryteriami się kierował? Czym jest ona w świetle nauki i filozofii oraz jak się ma do kreacjonizmu i ewolucjonizmu? Wyjaśnia prof. dr hab. Kazimierz Jodkowski

Świat jest zbyt złożony, by powstał przypadkowo

Maszyneria komórkowa, która została odkryta w laboratoriach, jest w wielu punktach bardzo podobna do maszyn, które budują również ludzie. Tak więc pomysł inteligentnego projektu wyłania się z samych danych naukowych, a nie z moich religijnych motywacji – mówi profesor biochemii Michael Behe w wywiadzie udzielonym dr. Michałowi Chaberkowi OP.

Neodarwinizm skończy jak marksizm

Za trzydzieści lat będziemy w zupełnie innej sytuacji. Dowody płynące z nauki są po prostu tak mocne, że darwinizm nie może przetrwać. Z Jay’em W. Richardsem, filozofem analitycznym oraz doktorem nauk teologicznych, rozmawia dr Michał Chaberek OP.

Nieredukowalna złożoność jako świadectwo inteligentnego projektu

Ulubionym przykładem systemu nieredukowalnie złożonego jest standardowa, pięcioczęściowa pułapka na myszy, jakiej używa się w domu. Ubytek choćby jednej części pułapki powoduje, że nie może ona spełniać swojego zadania – złapania myszy – jest więc nieredukowalnie złożona. Dariusz Sagan

Nauka światopoglądowo neutralna?

Według Karla R. Poppera naukowe podejście do świata zapoczątkowane zostało w starożytnej Grecji wraz z przyjęciem filozoficznego założenia, że przyczyn zdarzeń przyrodniczych należy szukać w samej przyrodzie, a nie w działaniach bogów. Piotr Bylica

Czy Bóg mógł się posłużyć ewolucją?

Co prawda, nie ma, jak dotąd, ostatecznych rozstrzygnięć Urzędu Nauczycielskiego Kościoła w tej kwestii, ale teistyczny ewolucjonizm jest de facto doktryną akceptowaną zarówno w katolicyzmie, jak i w większości tradycyjnych denominacji protestanckich. dr Michał Chaberek OP.

Wykrywanie informacji w komórce

Spora grupa badaczy odrzuca teorię inteligentnego projektu, wskazując na istnienie licznych niedoskonałości w projektach biologicznych. Ale obecność elementów zbędnych oraz fakt, że niektóre rzeczy nie działają poprawnie, nie dowodzi koniecznie braku projektu w pierwotnym układzie. Z fizykiem i filozofem Stephenem C. Meyerem rozmawia dr Michał Chaberek OP.

ŹRÓDŁO:

http://www.nauka-a-religia.uz.zgora.pl/index.php?action=new

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s