Korea Płd. wycofuje ewolucję z podręczników: „Świat stworzył Stwórca”

Niedawno zamieściłem wpis o klimacie w Korei Południowej odnośnie  nauczania ewolucji w szkołach https://bioslawek.wordpress.com/2012/06/07/kreacjonisci-gora/ . Sprawa posunęła się dalej i chociaż 40% koreańskich biologów twierdzi, że większość naukowców w Korei Południowej nie wierzy w darwinizm, to ‚Gazeta Wyborcza’, za którą cytuję, usiłuje ten fakt tłumaczyć motywacjami religijnymi, jak i „nieuctwem koreańskich biologów”. Jak i brakiem biologów ewolucyjnych w tym państwie. Autor artykułu w ‚Gazecie Wyborczej’ chce nam chyba wmówić,  że biologowie nie-ewolucyjni nie potrafią rzetelnie zbadać prezentowanych dowodów na ewolucję, nie czytają artykułów napisanych przez ewolucjonistów i bez pomocy kolegów biologów ewolucyjnych tkwią w zakłamaniu i ciemnogrodzie. Powszechnie jest już wiadomo, że takie „dowody na ewolucję”, jak sekwencje mające wyobrażać ewolucję konia, czy , ciąg embrionów sugerujących, że ontogeneza jest powtórzeniem filogenezy, szkielet archeopteryksa nie stanowią dowodów na ewolucję. Jednak w dalszym ciągu na całym świecie używa się tych motywów do dowodzenia prawdziwości darwinizmu. Jak widać w Korei Południowej wreszcie się ktoś bliżej tej całej mistyfikacji przyjrzał. A teraz zacytujmy za ‚Gazetą Wyborczą’. Autor zacytowanego artykułu z braku argumentów ukąsił też profesora biologii i kreacjonistę Macieja Giertycha https://bioslawek.wordpress.com/2012/01/12/neandertalczykczyk-czy-aborygen/ . Jakich to tanich chwytów zmuszeni są się chwytać ateiści, żeby jakoś dopasować swoją wiarę do nauki.

 Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa, to naturalnie USA. Aż 40 proc. Amerykanów nie wierzy w to, że człowiek pochodzi od małpy. Okazuje się jednak, że prawdziwe triumfy kreacjonizm święci dziś w Korei Południowej, gdzie antyewolucyjny trend najwyraźniej wygrywa z mainstreamową nauką.

                                                 Archeopteryks 

Koreańskie ministerstwo edukacji, nauki i technologii wystosowało niedawno oficjalną petycję do wydawców podręczników szkolnych, by ci usunęli z nich jakiekolwiek odwołania do teorii ewolucji. Poproszono m.in., by z książek znikły kompromitujące passusy o ewolucji konia czy o praptaku archeopteryksie. Petycja urzędu to efekt kampanii koreańskiego Stowarzyszenia Poprawy Podręczników stawiającego sobie za cel, by „błąd” ewolucji nie zaśmiecał młodych koreańskich umysłów.

 Ciąg mający wyobrażać ewolucję konia

Skąd w tak nowoczesnym kraju kreacjonizm?

Jak spekuluje „Nature”, jest to prawdopodobnie związane z religijnością Koreańczyków. Blisko połowę społeczeństwa stanowią praktykujący – głównie chrześcijanie i buddyści. Jednak ważniejszą i bardziej trywialną przyczyną może być zwykła niewiedza. W kraju dramatycznie brakuje specjalistów z dziedziny ewolucjonizmu. Ich liczba na wszystkich uczelniach nie przekracza dziesięciu. W efekcie 41 proc. Koreańczyków twierdzi, że brakuje dowodów na ewolucję, 39 proc. uważa, że teoria ta stoi w sprzeczności z wyznawaną przez nich religią, wreszcie 17 proc. ewolucji w ogóle nie pojmuje.

Rysunki Haeckla. Haeckem usiłował dowodzić, że ontogeneza powtarza kolejne etapy filogenezy. Haeckel w tym celu fałszował swoje rysunki, a mimo to w dalszym ciągu zamieszcza się je w podręcznikach do biologii.  https://bioslawek.wordpress.com/2012/01/14/dogmatyczny-darwinizm/ O tym fakcie ‚Gazeta Wyborcza’ jakoś nie wspomniała.

Do tej pory żaden kraj na świecie (poza Serbią, która zresztą szybko się z tego wycofała) nie podjął oficjalnej próby wprowadzenia kreacjonizmu do szkół. Wiele wskazuje na to, że w Korei Południowej może tak się stać, choć część tamtejszych biologów organizuje się, by do tego nie dopuścić.

Z koreańskim ministerstwem z pewnością solidaryzuje się natomiast nasz sztandarowy kreacjonista prof. Maciej Giertych.

Przypomnijmy, że jako europoseł zorganizował on w 2006 r. w Parlamencie Europejskim konferencję, podczas której przekonywał, że teoria ewolucji nie powinna być wykładana w szkołach. Na szczęście nikt nie potraktował tej propozycji poważnie.

Żródło:

http://wyborcza.pl/1,75476,12021757,Korea_Pld__wycofuje_ewolucje_z_podrecznikow___Swiat.html?utm_source=HP&utm_medium=AutopromoHP&utm_content=cukierek1&utm_campaign=wyborcza

4 responses to “Korea Płd. wycofuje ewolucję z podręczników: „Świat stworzył Stwórca”

 1. Oj to nie dobrze…

 2. tak właśnie myślałam, że artykuł na pewno się tu pojawi:) pocieszająca jest ilość krytykujących pana Zagórskiego wpisów. mało zabawny jest ton dyskusji – ludzie ciągle bazują na emocjach, zamiast na swojej wiedzy…

 3. biosławku

  nie wiem, na ile siedzisz w tym temacie: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12067008,Przelomowe_odkrycie__Naukowcy_z_CERN_znalezli_czastke.html ale moze masz swoje zdanie na temat tego tekstu? dostrzegasz tu moze jakies przeklamania, nadinterpretacje prowadzace do przesadnych wnioskow>?

  bede wdzieczny za odpowiedz 🙂

  • Może odpowiem zamiast Sławka.
   Mam wrażenie, że chcesz zrównać teorie fizyki kwantowej, mającej bardzo precyzyjnie określone modele teoretyczne i TE, która nie ma żadnych modeli w oparciu o które dałoby się cokolwiek policzyć.
   To co próbujesz zrobić nazywa się False analogy. 🙂

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s