Zmarł Profesor dr hab. Piotr Lenartowicz

Profesor dr hab. Piotr Lenartowicz był polskim lekarzem, fizjologiem, antropologiem i filozofem przyrody oraz znanym i wybitnym zwolennikiem i obrońcą teorii inteligentnego projektu w przyrodzie. I pomyśleć, że jeszcze kilka tygodni temu prowadziłem z nim bardzo pouczającą dla mnie dyskusję za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Piotr Lenartowicz ur. 25 sierpnia 1934 w Warszawie, zm. 10 października 2012 w Krakowie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Lenartowicz Nigdzie, w całym przyrodoznawstwie, nie spotykamy się ze zjawiskami tak precyzyjnymi, jak w biologii molekularnej. Wbrew temu co się czasem jeszcze głosi w szkołach, z chwilą kiedy schodzimy w dół komórki, na poziom biochemiczny, nie zbliżamy się do chaosu – przeciwnie, oddalamy się od niego jeszcze bardziej. Chaos na samym dnie procesów biochemicznych jest wykluczony, zupełnie niemożliwy.

Jeżeli np. procesy fotosyntezy mają zachodzić tak, jak zachodzą, z taką wydajnością energetyczną, z taką szybkością i jednolitością rezultatu oraz z taką oszczędnością materiału, w komórce nie ma żadnego luzu, żadnego marginesu na chaos. Ten konkretny fakt jest dla mnie niepowątpiewalnym dowodem, że teoria, która wyprowadza fotosyntezę z chaosu, z bezładu, z zupełnie nieselektywnych dynamizmów mineralnych jest teorią bzdurną, jest teorią, która zupełnie nie pasuje do obrazu ukazywanego przez współczesną biologię molekularną (fragment wywiadu „Czy współczesna nauka mówi o Bogu?” – z dr Jolantą Koszteyn i z prof. Piotrem Lenartowiczem SJ rozmawia o. Z. Kijas. Wywiad opublikowany w I tomie serii: Mówić o Bogu, Wyd. Bratni Zew, Kraków 1997, str.89-114).”

2 responses to “Zmarł Profesor dr hab. Piotr Lenartowicz

  1. Jestem pod wrażeniem odwagi profesora który będąc katolikiem pisał rzeczy pod prąd poglądów kościoła nt ewolucji. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie kupiona 25 lat temu książka „Elementy filozofii zjawiska biologicznego” w której logicznie i merytorycznie rozprawił się z darwinizmem na 10 lat przed Behe i Dembskim! A szczególnie podobał mi się jego artykuł w Problemach Genezy pod tytułem bodaj Jak Stworzenie wychwala swego Stwórcę gdzie miał odwagę jako filozof napisać coś wręcz absurdalnego dla dzisiejszych „oświeconych” zwolenników darwinizmu – jak nauka zaprzecza tym bajkom i jak biblijne opisy z każdym rokiem zyskują na realności. Podziwiam Jego odwagę i bezkompromisowość wbrew kolaboracji papieży i kościoła z ewolucjonizmem. Szkoda że już nic nie napisze…

  2. To taka smutna wiadomość. Miałam okazję zamienić dwa słowa z profesorem.
    Szkoda, że odszedł, zostaje pamięć o Nim.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s