Zmienność neodarwinowska a rozmnażanie płciowe

Neodarwiniści twierdzą, że rozmnażanie płciowe przyśpiesza ewolucję. Można puścić wodze fantazji i założyć, że pozytywne mutacje trafiły się u dwóch osobników w tej samej populacji. Jedna mutacja, dajmy na to, usprawniła szczękę u jednego osobnika płci męskiej, a druga nogi u osobnika płci żeńskiej. Kiedy te dwa osobniki się skojarzą, to ich potomstwo może odziedziczyć za jednym razem te dwie pozytywne cechy. Teoretycznie gen na lepszą szczękę i gen na sprawniejsze nogi mogą się spotkać w jednym osobniku. Kiedy więc w danym środowisku będą promowane takie cechy, to taki organizm zdobędzie znaczącą przewagę selekcyjną. To znaczy jego geny skutecznie się rozprzestrzenią i zdobędą frekwencję.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się wiarogodne i logiczne. Ale nic poza tym, ponieważ jak się przyjrzy wszystkiemu bliżej, to zaczynają się schody. Jednym z problemów jest nieredukowalna złożoność, to znaczy pojawia się pytanie: jak to możliwe, że niekompletne organy czy systemy biochemiczne mogły zdobywać przewagę selekcyjną. Weźmy prosty przykład syntazy ATP. Jest to napędzany jonami biologiczny silnik, który syntetyzuje ATP [produkuje niezbędną energię dla organizmu].Każdy wyćwiczony obrońca neodarwinizmu jest zapoznany z podstawowym sloganem używanym przez Richarda Dawkinsa: „większa korzyść z ćwierć, czy połowy skrzydła niż z żadnego skrzydła”. Jeżeli chodzi o skrzydło, to nie będę się spierał (choć i w tym przypadku można się spierać), ale jeżeli chodzi o maszynę do produkcji ATP, to z ćwierć silnika, czy połowy silnika do produkcji ATP żadna korzyść:

Zobacz też:

Krytyka modularnej hipotezy ewolucji syntazy ATP. Warsztaty Karola Darwina

https://bioslawek.wordpress.com/2013/10/01/krytyka-modularnej-hipotezy-ewolucji-syntazy-atp-warsztaty-karola-darwina/

Nieprzebyte problemy z ewolucją oka – nieredukowalna złożoność niemal na każdym poziomie

https://bioslawek.wordpress.com/2015/04/13/nieprzebyte-problemy-z-ewolucja-oka-nieredukowalna-zlozonosc-niemal-na-kazdym-poziomie/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s