Kiedy wyginęły dinozaury?

Dowodów na występowanie dinozaurów na terenie Polski do niedawna nie było.
Do niedawna wyszydziłby każdego człowieka szanujący się paleontolog, któremu by powiedziano, że dinozaury żyły na ziemi jeszcze 700 000 lat po „wielkim wymieraniu”, które rzekomo miało miejsce u schyłku okresu kredowane 65 000 000 lat temu. A jednak żyły i nie wiadomo, czy jeszcze nie dłużej! Po prostu w okresie, z którego liczne są ich skamieniałości występowały na ziemi bardzo licznie, ale w późniejszej przeszłości geologicznej ich występowanie mogło być lokalne, na przykład ograniczone do jakiejś wyspy,  więc nic dziwnego, że nie zachowały się ich skamieniałości z okresów późniejszych niż koniec kredy czy początek eocenu, o czym świadczą nowe odkrycia. Zapis paleontologiczny  jest fragmentaryczny i dopuszcza wiele interpretacji. Tak zwane „wielkie wymierania”  mogą być efektem niewłaściwej interpretacji dostępnych danych paleontologicznych.

http://odkrywcy.pl/kat,111406,title,Niektore-dinozaury-przezyly-wielkie-wymieranie,wid,13080316,wiadomosc.html?smg4sticaid=6f181 „Niektóre dinozaury przetrwały wielkie wymieranie nawet o 700 tys. lat – piszą naukowcy na łamach periodyku „Geology”. Naukowcy z kanadyjskiego University of Alberta ustalili wiek skamieniałości dinozaura znalezionej w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że kość udowa tego hadrozaura pochodzi sprzed 64,8 mln lat. Wielkie wymieranie dinozaurów, spowodowane najprawdopodobniej uderzeniem w Ziemię potężnej planetoidy, datuje się na 65,5-66 mln lat temu. Oznacza to, że część dinozaurów żyła jeszcze ok. 700 tys. lat po globalnej katastrofie. Zespół, kierowany przez Larry’ego Heamana, zastosował nową technikę datowania, bazującą na pomiarze radioaktywności skamieniałości w oparciu o pierwiastki uranu i ołowiu. Ta metoda pozwala nie tylko na określenie bezwzględnego (niezależnego od datowania warstw geologicznych) wieku skamieniałości, ale również na ustalenie rodzaju pożywienia dinozaura. Zdaniem Heamana, mimo globalnego kataklizmu, na niektórych obszarach wegetacja mogła nie doznać poważnego uszczerbku. Tam właśnie mogły przetrwać różne gatunki hadrozaurów. Badacz zastanawia się również, jak kataklizm przetrwały złożone jaja dinozaurów. Heaman podkreśla, że nową metodę datowania należy zastosować też do innych skamieniałości. Być może okaże się, że w wielu przypadkach są one młodsze niż styk kredy i trzeciorzędu, który wyznacza czas katastrofy. Wówczas trzeba będzie zrewidować dotychczasowy punkt widzenia na zagładę dinozaurów.”

One response to “Kiedy wyginęły dinozaury?

  1. Czy mógłby Pan napisać coś na temat metod datowania? Jakoś nie mogę uwierzyć w te miliony lat, czegoś takiego nie da się zmierzyć

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s