Sylwetka D’Arcy Thompsona, wybitnego biologa i zwolennika teorii inteligentnego projektu (oraz kilka słów o postawie Richarda Dawkinsa)

W przedmowie do wydania wydrukowanego w setną rocznicę pierwszego opublikowania dzieła Darwina O powstawaniu gatunków, D’Arcy Thompson napisał[1]:

“Jeżeli po przeanalizowaniu argumentów okazuje się, że nie sposób ich obronić, to powinno się je odrzucić, a całkowitą zmianę zapatrywań na podstawie wątpliwych dowodów należy uznać za godną ubolewania (…) Fakty oraz interpretacje, na których opierał się Darwin, dziś już nie przekonują. Długoletnie badania nad dziedzicznością i odmianami, podkopały jego naukę (…..) Długotrwałym i pożałowania godnym następstwem sukcesu dzieła O powstawaniu gatunków stała się panująca wśród biologów mania wdawania się w spekulacje, których słuszności nie da się sprawdzić. (…) Powodzeniu darwinizmu towarzyszył zanik rzetelności naukowej (….) Sytuacja, w której uczeni sprzymierzają się po to, aby stawać w obronie doktryny, której nie są w stanie naukowo zdefiniować ani z naukową dokładnością przedstawić i której wiarogodność w opinii publicznej starają się podtrzymywać tłumieniem krytyki oraz przemilczaniem trudności, jest w nauce czymś nienormalnym i niepożądanym.

Współcześni ewolucjoniści [zwolennicy SAMOdziejstwa] do tego stopnia kontrolują środki masowego przekazu, że taka przedmowa po prostu by nie przeszła przez sito recenzentów. Jednak D’Arcy Thompson był tak znakomitym biologiem, a jego wkład w rozwój wiedzy przyrodniczej tak wielki, że opublikowano tą przedmowę. Jego książka ‘On Growth and Form’ [2] jest do dziś uznawana za wielkie dzieło naukowe i często cytowana. Między innymi w książce Richarda Dawkinsa “Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa” [3]. Dawkins napisał:

“(….)W następnym rozdziale powrócę do kontrowersji, od której zaczął się rozdział obecny, i spróbuję wykonać konstruktywny zwrot w przeciwną stronę (jestem wszak znany ze swojej skłonności do partyzanckich wyskoków). Tym szczególnym, trójwymiarowym przykładem są muszle ślimaków i innych zwierząt. Galerie zawierające muszle można sprowadzić do trzech wymiarów, ponieważ większość najważniejszych różnic między muszlami da się przedstawić w postaci trzech liczb. W swojej dalszej opowieści idę po śladach Davida Raupa, znakomitego paleontologa z Uniwersytetu w Chicago. Raupa z kolei zainspirowały prace D’Arcy’ego Wentwortha Thompsona ze starego i znakomitego Szkockiego Uniwersytetu w St Andrews. Jego książka On Growth and Form [O rozwoju i formie], opublikowana po raz pierwszy w 1919 roku, wywarła trwały, choć może niezbyt ortodoksyjny wpływ na zoologów niemal całego XX wieku. To, że D’Arcy Thompson zmarł tuż przed nastaniem epoki komputerów, jest jedną z wielu tragedii biologii – prawie każda karta jego dzieła aż się prosi o komputer. ”

‘Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa’ rozdział: 6 ‘Muzeum wszystkich muszelek.’

D’Arcy Thompson był zwolennikiem teorii inteligentnego projektu w przyrodzie. Był gorącym obrońcą tej teorii i zagorzałym przeciwnikiem hipotezy Karola Darwina. Nie bronił teorii inteligentnego projektu, jako wierzący teolog, ale, co z resztą wynika nawet z przedmowy jaką zacytowałem, jako znakomity biolog! Wiadomo powszechnie, że Richard Dawkins z pogardą odnosi się do naukowców, zwolenników inteligentnego projektu w przyrodzie. W 1989 roku w czasopiśmie The New York Times Book Review, Richard Dawkins napisał:

„Mówimy tu o samym fakcie ewolucji, popartym tak niepodważalnymi dowodami, że nie sposób w nie wątpić”. Następnie dodał, że nauczanie o stwarzaniu „na lekcjach biologii ma mniej więcej tyle samo sensu, co domaganie się, aby na lekcjach astronomii odpowiednią liczbę godzin poświęcić na wykładanie, że ziemia jest płaska. Równie dobrze można by żądać, jak to ktoś powiedział, żeby na lekcjach wychowania seksualnego przez taką samą ilość czasu uczyć teorii o bocianach”.

Po tych szyderstwach, którymi zastąpił opisy faktów potwierdzających założenia teorii ewolucji (błąd logiczny Humor or ridicule ) , Richard Dawkins z kolei przeszedł do ataków personalnych (błąd ad personam). I to jakiego kalibru! Richard Dawkins stwierdził:

„Śmiało można przyjąć, że gdy spotkasz kogoś, kto nie wierzy w ewolucję, to masz do czynienia z człowiekiem niewykształconym, tępym lub pomylonym (bądź też złośliwym, ale tego wolę nie brać pod uwagę)”.

Nie ma żadnych wątpliwości co, do tego, że Richard Dawkins zna poglądy na temat teorii ewolucji, jakie preferował D’Arcy Thompson. Wiedział, że był on człowiekiem wierzącym i uważał teorię ewolucji za chwast na polu biologii. A jednak (jak już zacytowano) powiedział o nim:

„(….)Jego książka On Growth and Form [O rozwoju i formie], opublikowana po raz pierwszy w 1919 roku, wywarła trwały, choć może niezbyt ortodoksyjny wpływ na zoologów niemal całego XX wieku. To, że D’Arcy Thompson zmarł tuż przed nastaniem epoki komputerów, jest jedną z wielu tragedii biologii – prawie każda karta jego dzieła aż się prosi o komputer.”

No cóż Richard Dawkins swoje uwagi pod adresem zwolenników inteligentnego projektu w przyrodzie formułuje raczej anonimowo. Jeżeli już wypowiada się o kimś z imienia i nazwiska (a zwłaszcza jeżeli chodzi o uznanego uczonego), to stara się czynić to kulturalnie [4]. Dawkins ucieka się do naciąganych ogólników, ponieważ tak na prawdę jest to tchórzliwy unik z jego strony. Boi się stanąć oko w oko z biologami, zwolennikami inteligentnego projektu w przyrodzie, takimi jak Michael Behe, ponieważ zdaje sobie sprawę, że znalazłby się na spalonej pozycji. Wymawia się tym, że uczestnictwem w takiej konfrontacji zrobiłby kreacjonistom jedynie reklamę i ktoś mógłby pomyśleć, że teoria inteligentnego projektu ma coś wspólnego z nauką. Jednak wielu znakomitych uczonych/ biologów wstawiło się do publicznej konfrontacji ze zwolennikami inteligentnego projektu, takimi jak właśnie Michael Behe [5]. A więc jest to jedynie wykręt ze strony Dawkinsa. Wracając do D’Arcy Thompsona, to nikt poważnie myślący nie pomyśli, że Richard Dawkins ma w jego osobie swojego ulubionego kreacjonistę. To nie tak: Dawkins po prostu czuje respekt przed tym wielkim i powszechnie poważanym uczonym. Czuje swoja mniejszość wobec jego osiągnięć, z których sam korzysta [usiłując im nadać inną wymowę niż nadawał im D’Arcy Thompson]. Bo tak na prawdę Richard Dawkins nie zajmował się prowadzeniem samodzielnych badań naukowych, ale propagowaniem wyników badań i dociekań innych uczonych. Nawet jego głośna książka ‚Samolubny gen’ jest syntezą wniosków poprzednich zwolenników myśli Karola Darwina. Takich jak John Maynard Smith czy W.D. Hamilton. Poza tym Richard Dawkins głównie zajmował się popularyzowaniem neodarwinizmu. Nie dziwi więc opinia znanego biologa komórkowego profesora Włodzimierza Korohody, który w wykładzie dla doktorantów stwierdził, że Richard Dawkins jest dziennikarzem nie naukowcem http://www.zbk.wbbib.uj.edu.pl/zespol/pracownicy/wlodzimierz-korohoda http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6dyL3uM4y7c [5].

                                              Linki:

[1] http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Mathematicians/Thompson_D%27Arcy.html

http://en.wikipedia.org/wiki/D%27Arcy_Wentworth_Thompson

[2]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/f/fc/On_Growth_and_Form.JPG/170px-On_Growth_and_Form.JPG

[3] http://imguser.gandalf.com.pl/pd_117693.jpg

[4] Czy Richard Dawkins podważył argumentację Freda Hoyle’a?

https://bioslawek.wordpress.com/2012/04/04/czy-richard-dawkins-podwazyl-argumentacje-freda-hoylea/

[5] O tym czy teoria inteligetnego projektu jest falsyfikowalna i o tym, czy ma ona swoje przewidywania

https://bioslawek.wordpress.com/2012/06/13/o-tym-czy-teoria-inteligetnego-projektu-jest-falsyfikowalna-i-o-tym-czy-ma-ona-swoje-przewidywania/

[6] Rozczarowanie polskich racjonalistów w dniu Darwina. Czyli o gorzkich żalach prezesa Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

https://bioslawek.wordpress.com/2013/03/04/rozczarowanie-polskich-racjonalistow-w-dniu-darwina-czyli-o-gorzkich-zalach-prezesa-polskiego-stowarzyszenia-racjonalistow/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s