Do tej pory inteligencję przypisywaliśmy tylko niektórym zwierzętom (z człowiekiem na czele). Kto słyszał o myślących roślinach? Otóż są naukowcy, którzy tę „roślinnąinteligencję” odkrywają – i przekonują o niej resztę świata. Pionierem w tej dziedzinie jest prof. Stanisław Karpiński, biolog, który powrócił do Polski po długim pobycie na szwedzkich uniwersytetach w Umeå i w Sztokholmie.
O tym, czy rośliny są inteligentne, profesor opowiedział 27 października 2011 r.
Rośliny całkiem dobrze radzą sobie z poznawaniem środowiska i przekazywaniem sygnałów między różnymi częściami swojego ciała, a nawet między różnymi osobnikami. Do tej pory sądzono jednak, że są skazane wyłącznie na sygnały chemiczne. Tymczasem profesor Karpiński dowiódł, że rośliny mają rodzaj układu nerwowego i mogą po całym ciele rozsyłać informację w podobny sposób, jak zwierzęta! Okazuje się, że mają również pamięć. Może pora zmienić nasze myślenie – i otworzyć się na kontakt z odmienną formą inteligencji żyjącą w lasach i na łąkach?
http://horyzontypoznania.pl/images/karpinski3.png
****
Prof. dr hab. Stanisław Karpiński – biolog i filozof. W 2009 r. otrzymał tytuł naukowy profesora w zakresie biotechnologii. Wykładał na Uniwersytecie Sztokholmskim. Należy do wąskiej grupy najczęściej cytowanych polskich biologów. Publikuje w prestiżowych czasopismach naukowych, m.in.: Science, Plant Cell, Plant Journal czy Plant Physiology.
Profesor Karpiński obecnie realizuje badania nad molekularnymi i genetycznymi mechanizmami kontrolującymi odpowiedzi obronne i aklimatyzacyjne roślin przed czynnikami stresowymi.
DODATEK; http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Karpiński_(biotechnolog)
Tak szczerze mówiąc to nie rozumiem, co profesor Karpiński miał na myśli mówiąc o wspólnym/ ewolucyjnym pochodzeniu procesu widzenia i fotosyntezy https://bioslawek.wordpress.com/2012/03/16/czy-mozliwa-byla-ewolucja-procesu-widzenia-na-poziomie-biochemicznym/ , ponieważ oficjalne hipotezy ewolucyjne głoszą inne bajkowe koncepcje na ten temat; http://www.swiatnauki.pl/8,767.html (Nick Lane – Największe wynalazki ewolucji Spis treści
Wprowadzenie
Dziesięć największych wynalazków ewolucji
1 Początki życia
2 DNA
3 Fotosynteza
4 Komórka eukariotyczna
5 Rozmnażanie płciowe
6 Ruch
7 Wzrok
8 Stałocieplność
9 Świadomość
10 Śmierć). Może się tego dowiem, jak do niego napiszę. Poza tym wykład jest rewelacyjny!