British Geological Service

Kilka dni temu zadebiutowała baza danych British Geological Service (BGS), która zawiera nie tylko zdjęcia holotypowych skamieniałości z wielu brytyjskich kolekcji, ale i spory wybór cyfrowych modeli 3D. Projekt GB3D Type Fossils Onlinehttp://www.3d-fossils.ac.uk/home.html został sfinansowany przez JISC.


Trójwymiarowe obiekty można obracać i powiększać (warunkiem jest, by przeglądarka komputera czy smartfona wspierała HTML5). Gdyby ktoś chciał wydrukować własne wersje fosyliów, można za darmo ściągnąć plik w formacie .ply lub .obj.
Jisc chwali się, że dzięki przedsięwzięciu udało się uratować obiekty schowane w zakurzonych szufladach. Dzięki temu z cennych zasobów korzystać mogą zarówno naukowcy, jak i amatorzy.
Modele 3D powstały dzięki laserowemu skanowaniu fosyliów.

One response to “British Geological Service

  1. Teraz można szukać „form przejściowych” w internecie. Technika idzie do przodku a tych „Świętych Gralli” ewolucji, jak nie było tak nie ma. „Brakujące ogniwa” nie chcą się zmaterializować, jak zwykle brakuje ich wszędzie tam, gdzie byłyby bardzo potrzebne. Jak to powiedział nieżyjący paleontologi Antoni Hoffman: „dowody na ewolucje są ukryte w lukach naszej wiedzy” 🙂

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s