Kinetochory: nieredukowalnie złożone urządzenia, które umożliwiają wędrówkę chromosomów do potomnych jąder komórkowych

1

Kinetochor

Wszyscy uczyliśmy się o mitozie; http://nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/histologia/J%C4%85dro%20kom%C3%B3rkowe,%20mitoza,%20mejoza.pdf . Jednak nie każdy  zdaje sobie sprawę z tego, jak jest to złożony proces i jakie złożone maszyny molekularne biorą w nim udział. Wiele mechanizmów komórkowych bierze udział w cyklu komórkowym (umożliwiającym podział komórki). Jednym z takich złożonych urządzeń jest kinetochor:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kinetochor

Kinetochor – białkowa struktura na centromerze chromosomu, do której przyczepiają się włókna wrzeciona kariokinetycznego w trakcie podziału komórki.

Naukowcy zajmujący się tymi sprawami twierdzą, że najprostsze kinetochory zbadane u komórek drożdży składają się z wielu niezbędnych elementów, które razem tworzą nieredukowalnie złożony rdzeń. To znaczy tyle, że wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kinetochoru, co umożliwia prawidłowy podział komórki (mitozę czy mejozę). Uczeni dowiedli tego przeprowadzając liczne doświadczenia z nokautowaniem genów. Kiedy wyłączyli (zepsuli) jeden/ jakiś  z genów, który koduje kinetochor, to skutkowało to niewykształceniem się tej struktury, lub pozbawiało jej funkcji. A więc dotychczasowe badania potwierdzają, że ta struktura jest nieredukowalnie złożona, ponieważ po usunięciu jednego elementu cały system przestaje pełnić swoją funkcję . Najprostszy kinetochor składa się przynajmniej z 18 białek, a w jego biogenezie (od transkrypcji niezbędnych genów do utworzenia [montażu] całej struktury) bierze udział kilkadziesiąt białek. Naukowcy/ ewolucjoniści nie mają pojęcia, jak niekompletne kinetochory mogły zdobywać przewagę selekcyjną, ponieważ te molekularne „haki” do przyczepiania mikrotubul mogą spełniać swoje funkcje jedynie, jako kompletne urządzenia (nieredukowalna złożoność pod względem funkcji) Na ilustracji zaprezentowałem kinetochor, a na filmach pokazano jego funkcje.

ŹRÓDŁA:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kinetochore

Nieredukowalnie złożona regulacja cyklu komórkowego. Nieredukowalną złożoność widać na poziomie sygnalizacji komórkowej (transdukcji sygnału), na poziomie transkrypcji. Na poziomie organizacji wrzeciona mitotycznego czy mechanizmu zaniku i odbudowy jądra komórkowego. Komórka eukariotyczna jest naszpikowana układami, ktore są nieredukowalnie złożone. Te systemy harmonijnie ze sobą współpracują. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzić. Czy potraficie sobie wyobrazić, co się dzieje w komórce podczas cygogenezy? Czy widzicie miliony pęcherzyków okrytych klatryną, które dostarczają białka czy choresterol pod właściwy adres?;

http://www.qiagen.com/products/genes%20and%20pathways/pathway%20details?pwid=129

1

1

http://www.hhmi.org/research/structural-studies-macromolecular-assemblies

Read more at: http://phys.org/news/2010-11-tighter-cell-division.html#jCp

1

http://newscenter.lbl.gov/feature-stories/2007/10/10/one-ring-to-bind-them-all/

1

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s