Coraz więcej problemów z neodarwinowskim scenariuszem ewolucji człowieka

1

Trójwymiarowe komputerowe rekonstrukcje pięciu czaszek z Dmanisi. Duże różnice w budowie widać bez problemu. Fot. M. Ponce de León and Ch. Zollikofer, University of Zurich, Switzerland

Paleoantropologiczne odkrycia sypią się jak z rękawa, ale zamiast rozjaśniać pomroki przeszłości, rzucając światło na „ewolucyjne dzieje człowieka”, wprowadzają coraz większe zamieszanie. Neodarwiniści już dawno ułożyli sobie scenariusz ewolucji człowieka. Na podstawie dostępnego materiału kopalnego, skamielin wymarłych ludzi, stworzyli obraz ewolucji człowieka, którego nauczali w literaturze naukowej, szkołach i mediach. I tak też wymarła małpa południowa (australopitek) zwana „homo habilis” (człowiek zręczny) miała dać początek homo erectus (człowiekowi wyprostowany).


Ten miał dać początek tzw.: Homo heidelbergensis, ten neandertalczykowi i ten ostatni człowiekowi współczesnemu (H. sapiens). Ten scenariusz, który został ułożony arbitralnie na podstawie dostępnego materiału kopalnego, został zakwestionowany na podstawie badań kopalnego DNA oraz innych odkryć paleoantropologicznych. Oczywiście badania te nie dotyczą australopiteków, ponieważ ich DNA nigdy nie pozyskano, ale te scenariusze zakwestionowały inne badania, o których można poczytać tutaj: https://bioslawek.wordpress.com/2013/08/24/czy-ludzie-pochodza-od-australopitekow/

Zanim napiszę o badaniach kopalnego DNA wymarłych ludzi, to najpierw napiszę o innych odkryciach. Chodzi o kości kopalnych ludzi (skamieliny), z których, jak w przypadku australopiteków, również nie udało się pozyskać kopalnego DNA. Jednak opierając się na samej anatomii tych odkryć należało radykalnie zmienić wcześniejsze poglądy na ewolucję człowieka. Chodzi o tzw. ludzi z Dmanisi („Homo erectus z Gruzji”), a można o tym poczytać tutaj: http://archeowiesci.pl/2013/10/18/czaszki-z-gruzji-moga-skasowac-kilka-gatunkow-czlowieka/
Inne badania już wcześniej sugerowały, że neandertalczycy, jak i Homo erectus płodnie krzyżowali się z bezpośrednimi przodkami ludzi współczesnych:https://bioslawek.wordpress.com/2013/08/02/jednosc-ludzkiego-gatunku-nowe-potwierdzenie-naukowe/ ,co dowodzi, że na świecie zawsze istniał jeden gatunek człowieka, który był bardzo zróżnicowany morfologicznie.
Innymi słowy na świecie istniały w przeszłości dwa podstawowe typy człowieka; typ jaki obserwujemy współcześnie i „typ archaiczny”, to znaczy charakteryzujący się innymi cechami anatomicznymi, jak wydatne łuki brwiowe, większe zęby, masywniejsze czaszki i szkielet (w zależności od obszaru, na którym znaleziono ich szczątki). Wielu antropologów od dawna głosi, że zawsze istniał tylko jeden gatunek człowieka; http://en.wikipedia.org/wiki/Milford_H._Wolpoff (to nie są kreacjoniści). Opierając się na ich ustaleniach napisałem tekst, w którym dowodzę, że Homo erectus, Homo ergaster, ludzi z Dmanisi, Homo heidelbergensis czy neandertalczyków należy zaliczyć do jednej zróżnicowanej morfologicznie grupy. Innymi słowy stwierdziłem, że ci „archaiczni ludzie” zaliczani do różnych gatunków, to tak naprawdę „różne wersie neandertalczyków”
https://bioslawek.wordpress.com/2012/01/12/neandertalczykczyk-czy-aborygen/
Najnowsze badania genetyczne, na podstawie materiału genetycznego uzyskanego z kości wymarłych ludzi, jeszcze bardziej komplikują wcześniejsze poglądy na temat ewolucji człowieka:

http://nauka.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_nauka.pap.pl&_PageID=6&dep=294410&_CheckSum=-919566691

Znamy sekwencję genów najstarszego Homo

Niemal pełną sekwencję mitochondrialnego DNA, pobranego od osobnika z rodzaju Homo żyjącego 400 tys. lat temu na terenie Hiszpanii, poznali naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w niemieckim Lipsku.

Badane przez nich szczątki pochodzą z hiszpańskiej jaskini Sima de los Huesos, zagłębia skamieniałych kości człowiekowatych ze środkowego plejstocenu. W ciągu ponad dwóch dekad badań naukowcy hiszpańscy natrafili tam na fragmenty niemal 28 szkieletów. Uważa się, że reprezentują one gatunek Homo heidelbergensis, choć mają też cechy neandertalskie.

Do niedawna nie udawało się zbadać ich DNA. Teraz jednak naukowcy z Niemiec wyizolowali z kości DNA mitochondrialne i zbadali niemal kompletną jego sekwencję. Skupili się na DNA mitochondrialnym (mtDNA) – fragmentach genomu, przekazywanych wyłącznie w linii żeńskiej. Wyniki porównali z analogicznym materiałem pochodzącym od neandertalczyka, denisowian (wymarłych, azjatyckich krewnych neandertalczyka), ludzi współczesnych i małp człekokształtnych.

Porównując mutacje w materiale genetycznym badacze oszacowali, że osobnik z jaskini Sima żył ok. 400 tys. lat temu, zaś ok. 700 tys. lat temu miał wspólnych przodków z denisowianami. „Fakt, że DNA mitochondrialne osobnika z Sima de los Huesos wskazuje na jego wspólnego przodka z denisowianami wyraźniej, niż materiał genetyczny neandertalski – jest zaskakujący. Zwłaszcza dlatego, że szczątki szkieletu mieszkańca tej jaskini mają cechy przypominające cechy neandertalczyków” – podkreśla Meyer.

Uwzględniając wiek znaleziska i jego podobieństwa z neandertalczykami naukowcy sugerują, że osobnik z Sima mógł być spokrewniony z populacją przodków zarówno neandertalskich, jak i denisowian. Możliwe również, że w przeszłości osobników z Sima (lub ich przodków) doszło do krzyżowania się z jeszcze innymi człowiekowatymi. W konsekwencji materiał genetyczny człowiekowatych z Hiszpanii wzbogacił się o DNA mitochondrialne podobne do DNA denisowian.

„Możemy obecnie badać DNA przodków ludzi sprzed setek tysięcy lat. To otwiera nowe perspektywy, jeśli chodzi o badania genów przodków neandertalczyków i denisowian. To niesamowite” – zaznacza dyrektor lipskiego instytutu Maxa Plancka Svante Paabo.

„Taki wynik wskazuje na skomplikowany przebieg ewolucji przodków neandertalczyków i ludzi współczesnych. Mam nadzieję, że kolejne badania pomogą wyjaśnić genetyczne związki człowiekowatych z Sima de los Huesos z neandertalczykami i denisowianami” – dodaje dyrektor hiszpańskiego Centrum Badań Behawioru i Ewolucji Człowieka, Juan-Luis Arsuaga, którego zespół również uczestniczył w badaniach. (PAP)

Opublikowano: 2013-12-05 19:03

Wnioski pozostawiam Czytelnikom tego wpisu. Ze swojej strony dodam jeszcze, że tak popularne porównania DNA szympansów i ludzi, mające świadczyć o tym, że szympansy i ludzie miały wspólnego przodka, obecnie też niosą wiele trudności. To, co miało być proste i oczywiste okazuje się coraz bardziej zagmatwane, ale o tym innym razem: https://bioslawek.wordpress.com/2013/08/05/czy-istnieja-dowody-genetyczne-ktore-potwierdzaja-pokrewienstwo-ewolucyjne-szympansow-i-ludzi/

https://bioslawek.wordpress.com/2013/12/17/1940/

https://bioslawek.wordpress.com/2012/05/26/czy-nieaktywne-receptory-wechowe-moga-stanowic-dowod-wspulnego-pochodzenia-zwierzat-i-ludzi/

https://bioslawek.wordpress.com/2012/05/26/tajemniczy-gen-gulo/

Zobacz:

https://bioslawek.wordpress.com/2013/12/17/1940/

Old DNA Causes New Problems for Human Evolution

http://www.detectingdesign.com/pseudogenes.html

Table of Contents

Pseudogenes

Shared Pseudogenes

Signs of Function

Human-like Sea Anemone?

The Eta-globin Pseudogene Functional After All?

One Man’s Junk

Identical Human-Mouse ‚Junk’ DNA

Shared Mistakes

Molecular Convergence

Molecular Convergence Addendum

Introns and common ancestry

Mutational Hotspots

Introns

Endogenous Retroviruses (ERVs)

The Case for Common Descent

Signs of Function

Origin of ERVs from exogenous retroviruses – or visa versa?

Non-random ERV Insertions

Odds Against Similar ERV germline insertions

Inconsistent Phylogenies

Sheer number of ERVs

Summary

Review Article

Fusion of Chromosome 2

Interstitial Telomeric Sequences

A New Paradigm

The Human Genome in Numbers

Pyknons

The Key Human-Ape Differences

miRNAs

Y-Chromosome

Recombination Hotspots

Wade Schauer Essay

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s