„Ludy czy małpoludy?”

MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMProfesor Piotr Lenartowicz; https://bioslawek.wordpress.com/2012/10/19/zmarl-profesor-dr-hab-piotr-lenartowicz/ , zmarły niedawno biolog, napisał świetną książkę, która merytorycznie podważa zasadność antropologii ewolucyjnej. Lenartowicz był z wykształcenia lekarzem, biologiem i antropologiem, więc wiedział o czym pisze. Odbywał wiele podróży do muzeów na całym świecie, utrzymywał rozległe kontakty z czołowymi antropologami i paleoantropologami.

Nie ze wszystkimi tezami Lenartowicza się zgadzam, o czym mu wielokrotnie pisałem podczas naszych dyskusji. Nie zgadzałem się z jego poglądami na temat australopiteków i nawet zarzucałem mu ignorowanie nowych faktów;https://bioslawek.wordpress.com/2013/08/24/czy-ludzie-pochodza-od-australopitekow/ . Lenartowicz jednak pozostał przy starej interpretacji. Uznawał aż do swojej śmierci pogląd, że australopiteki należy zaliczyć do gatunku H. sapiens. Był on przekonany, że to była odmiana ludzka, a nie małpoludy. Myślę, że można wybaczyć Lenartowiczowi to dziwactwo, ponieważ reszta jego książki, jego gruntowne analizy w odniesieniu do anatomii małp i ludzi, to już kunszt wysokich lotów! Zamieszcza tutaj adres do tej książki zapisanej w pliku PDF;
http://xa.yimg.com/kq/groups/2493061/1284503098/name/LUDY+CZY+MALPOLUDY.pdf

——
http://sklep-niezalezna.pl/pl/p/Ludy-czy-malpoludy.-Problem-genealogii-czlowieka-Piotr-Lenartowicz-SJ/418

„Książka to absolutna perełka na polskim rynku wydawniczym. Po pierwsze: poruszona przez Piotra Lenartowicza SJ tematyka do czasu publikacji jego książki nie doczekała się należytego opracowania. Po drugie: Prezentowane opracowanie jest wyjątkowo solidne. Autor na prawie 400 stronach szczegółowo, metodycznie omówił spór kreacjonizmu z ewolucjonizmem. „Ludy czy małpoludy” to kolejna książka, która uzupełnia ofertę naszego (unikalnego!) działu „kreacjonizm”.
„Problem kopalnych szczątków człowieka jest uwikłany w spory dotyczące fundamentalnych zagadnień filozoficznych. Opcja materializmu w znacznym stopniu decyduje o znaczeniu terminu „naukowy” oraz o interpretacjach paleontologicznych. Z drugiej strony, stanowisko anty-materialistyczne bardzo często usiłuje błędnie, „na siłę” pogodzić teksty Świętych Ksiąg Starego i Nowego Testamentu z ową „naukową” wizją rzeczywistości. Trzecim elementem rodzącym kontrowersje jest szczątkowy charakter śladów, pozostawionych przez naszych przodków. Jeżeli odsunąć na bok te dane, które są zbyt szczątkowe, a przez to zbyt wieloznaczne, to – jak się zdaje – współczesna paleoantropologia przesuwa początki pełnego człowieczeństwa głęboko w przeszłość (pliocen). Szczątki, których wymowa jest bezdyskusyjna, nie pozwalają na ustanowienie jakiejś granicy pomiędzy człowiekiem holoceńskim a jego przodkami z epoki zlodowaceń lub wcześniejszymi. Hipoteza jedności człowieczeństwa wydaje się równie racjonalna, jak hipoteza ewolucji darwinowskiej, która część przodków człowieka przenosi do grupy istot „przedrozumnych” (nie-intelektualnych). Przepaść pomiędzy żywymi małpami człekokształtnymi a człowiekiem jest ogromna. Dane kopalne tej przepaści – wbrew opiniom darwinistów – nie zmniejszają. Trzeba jednak uznać, że człowiek epoki zlodowaceń lub wcześniejszej, mógł posiadać cechy anatomiczno-fizjologiczne nieco różne od tych, jakie posiadają plemiona człowieka holoceńskiego (np. obfitsze owłosienie). Te różnice jednak nie wydają się głębsze, niż różnice istniejące pomiędzy rasami psów, koni, kotów czy gołębi” ( ignatianum.edu.pl)

„Myślą przewodnią tego opracowania jest próba ukazania: – tych danych empirycznych, które mogą świadczyć o jedności rodzaju ludzkiego, jedności sięgającej wielu milionów lat wstecz, – pewnych filozoficznych tendencji, które wpływają na jednostronną interpretację danych paleoantropologicznych, – tych obszarów paleoantropologii, które są tendencyjnie interpretowane tak, aby uwiarygodnić kruchą hipotezę ewolucjonizmu darwinowskiego” (ze wstępu)”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s