Naukowcy i religia w USA

4-12-12-WM-bible-and-microscopegod-science

W mediach często przedstawia się naukowców/ chrześcijan jako niezdolnych do pokojowego współistnienia (Panuje pogląd: „człowiek wierzący nie może być dobrym naukowcem”). Ale wyniki ostatnich badań sugerują, że te dwie formy aktywności nie są tak sprzeczne, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości 2 miliony naukowców, z blisko 12 milionów w USA, są ewangelicznymi chrześcijanami. Jeżeli połączyć wszystkich razem naukowców/ chrześcijan wierzących w ewangelię, to mogliby oni wypełnić miasto Houston w Teksasie!Socjolog Elaine Howard Ecklund i koledzy z Uniwersytetu Rice i American Association for Advancement of Science opisali wyniki największego badania amerykańskich poglądów dotyczących nauki i religii. Na dorocznej konferencji stowarzyszenia w Chicago, w niedzielę 16 lutego. Na pytania zawarte w specjalnej ankiecie odpowiedziało 10 000 osób. W tym 75% naukowców.

To nie jest pierwsze badanie tego typu. Pierwsze takie analizy przeprowadzono w 1914 roku, później przeprowadzono kolejne i jak się okazało w miarę rozwoju nauki wiara w osobowego Boga i przesłanie ewangelii wśród amerykańskich naukowców nie maleje. A takich wyników właśnie się spodziewano;https://bioslawek.files.wordpress.com/2014/02/199911_naukowcy_a_religia_w_usa.pdf

Poprzednie badania tego typu skupiały się na najbardziej wybitnych naukowcach, nowe obejmują również tzw. ‚szeregowych naukowców’. 57% naukowców/ chrześcijan widzi wrogość innych naukowców/ ateistów wobec ich wiary. Uważa się, że jest to spowodowane przejawami dyskryminacji na uniwersytetach i w innych placówkach badawczych.

Stwierdzono również, że naukowcy/ chrześcijanie są bardziej aktywni pod względem religijnym niż chrześcijanie, którzy nie prowadzą pracy naukowej. Regularnie uczestniczą w zebraniach chrześcijańskich, nabożeństwach i częściej analizują teksty biblijne. Innymi słowy naukowcy/ chrześcijanie są bardziej gorliwi niż ich chrześcijańscy współwyznawcy, którzy chrześcijanami nie są.

Badacze brali pod uwagę naukowców, którzy wyznają różne religie, ale skoncentrowali się na naukowcach/ chrześcijanach, ponieważ takich w USA jest najwięcej. Około 1/4 wszystkich wierzących naukowców w USA.

Wniosek z tego taki, że nie musi być żadnego konfliktu między nauką i wiarą. Wszystko zależy od podejścia, a każdy wierzący w Boga naukowiec może być dobrym naukowcem. Taki konflikt leży tylko w sferze imaginacji powodowanych ideologicznie ateistów.

NIE MA ŻADNEGO KONFLIKTU

ŹRÓDŁO:

http://www.christianitytoday.com/ct/2014/february-web-only/study-2-million-scientists-identify-as-evangelical.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s