GMO i False analogy

 

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_CsY58VfjxUBBVm4xz071KaxrJ6XbDImO.jpg

Rafał Poniatowski

Rafał Poniatowski Ciekawostki o poranku Od razu pomyślałem o tym, co napisał Sławek. To znaczy, że selekcja naturalna to nie jest modyfikowanie genów.
Czy jest gdzieś luka w jego rozumowaniu?

Ciekawostki o poranku
Ciekawostki o poranku Rafał Poniatowski Przede wszystkim taki, że inżynieria genetyczna nie ogranicza się do wklejania genów z innych organizmów. Geny można też usuwać, modyfikować, rearanżować a nawet duplikować. Knock-out genu miostatyny krowy powoduje przykładowo, że ta nabiera masy mięśniowej, a zduplikowanie genu tulipana odpowiedzialnego za barwę kwiatów powoduje, że ten jest bardziej kolorowy. Co ciekawe, jak taki gen wklei się w orientacji anty-sensownej można sprawić, że tulipan stanie się pozbawiony koloru. Nie ma tutaj wprowadzania genów z innych organizmów, a jak najbardziej jest to manipulacja genetyczna. Przykład z umięśnioną krową jest o tyle ciekawy, że knock-outu genu dokonano hodowlą, a wiele osób myśli, że to sprawka Monsanto. Prawdę mówiąc, zmiany w genomie wywołane presją hodowlaną i inżynierią genetyczną mogą być od siebie nieodróżnialne.
Zdjęcie użytkownika Ciekawostki o poranku.
Slawek Bioslawski
Slawek Bioslawski Ciekawostki o poranku – Po pierwsze, ja nigdzie nie twierdziłem, że GMO opiera się jedynie na transformowaniu genomów obcymi genami. Prawdą jest, że GMO polega też na wyciszaniu czy duplikowaniu genów. Po drugie duplikacje genów zachodzą też naturalnie. Np. kiedy jest zapotrzebowanie na większą ilość jakiegoś białka czy RNA, organizmy potrafią uruchomić ten proces (norma reakcji na środowisko). Potrafią też go wyciszyć, gdy zapotrzebowanie spadnie, więc żadnej analogii nie wykazałeś. Zmienność w występowaniu alleli (zmienność w ich frekwencji) nie ma nic wspólnego z GMO, jak i zachodzenie naturalnych duplikacji. Na drodze dryfu genetycznego, czy doboru sztucznego można wiizolować z populacji te cechy (geny), które są pożądane i tyle. Naturalnym procesem jest też powstawanie alleli wielokrotnych. Polimorfizm ten powstaje w wyniku mutacji oraz rekombinacji genetycznej. Powstają wówczas różne wersje tych samych alleli (genów), które można selekcjonować na drodze doboru sztucznego. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z procesami, które nie mają odpowiednika w GMO, więc posłużyłeś się fałszywą analogią. Nawet transfer horyzontalny, który przypomona „wklejanie” obcych genów jest procesem naturalnym i nie można go traktować jako analogii do GMO.

                                                                    Dryf genetycznyw1                                                                     Efekt założyciela

w2
Efekt wąskiego gardła
(wg Kowalczyk, Filipska, 2004) (wg Kowalczyk, Filipska, 2004)

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s