Integraza – kompleks nieredukowalnie złożony

Integraza to maszyna molekularna umożliwiająca integrację fragmentów DNA z innymi sekwencjami DNA, które na przykład tworzą genom. W ten sposób np. z materiałem genetycznym zainfekowanej komórki integruje się genom (retro)wirusa HIV, bakteriofagów czy retrotranspozonów, które stanowią sekwencje regulatorowe komórki. Kompleks umożliwiający taką integrację jest nieredukowalnie złożony pod względem funkcji do jakiej jest przeznaczony. Niemiecki lektor, ale na podstawie samej animacji każdy może może zrozumieć, jak to działa.

Dodatki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Integraza

Integraza – enzym występujący w kapsydach wirusów typu retrowirus, w tym w kapsydzie wirusa HIV. Został odkryty w roku 1978 przez naukowców z Saint Louise University. Uczestniczy w kowalencyjnym łączeniu prowirusowego DNA z DNA komórki gospodarza. W 2005 roku wykazano, że enzym integraza uczestniczy w chwytaniu końców DNA wirusa, nim zostanie ono włączone do chromosomu gospodarza, umożliwia więc rozpoczęcie replikacji wirusa.

http://www.biotechnolog.pl/odkryto-w-jaki-sposob-wirus-hiv-infekuje-zdrowe-komorki

Odkryto w jaki sposób wirus HIV infekuje zdrowe komórki

Wirus HivPrzy życiu skomplikowanej metody detekcji naukowcom z Saint Louis University udało się zademonstrować molekularny mechanizm infekowania zdrowych komórek wirusem HIV. Odkrycie to może przyczynić się do rozwoju badań nad nowymi lekami przeciw temu wirusowi.

Mimo iż naukowy już wcześniej postawili hipotezę mówiącą, że w celu zakażenia komórki i zajścia replikacji HIV, dwa końce wirusowego DNA muszą połączyć się wewnątrz zdrowej komórki, aż do teraz nie byli w stanie wyjaśnić tego procesu.

„Wiele biologicznych i strukturalnych aspektów integracji wirusa HIV z komórką gospodarza jest nadal nieokreślonych . Dlatego też, dokładne poznanie molekularnych mechanizmów tego procesu jest znaczące dla rozwoju badań nad inhibitorami integrazy” mówi prof. Sibes Bera z Saint Louis University.

Integraza została odkryta przez naukowców z Saint Louis University w 1978 roku. Jest jednym z trzech białek enzymatycznych wirusa HIV mających decydujące znaczenie w infekowaniu komórek. Pierwszy enzym, odwrotna transkryptaza umożliwia transkrypcję DNA na matrycy wirusowego RNA . Drugi – proteaza poprzez rozszczepienie prekursorowego białka gag, umożliwia odtworzenie zakaźnej dojrzałej kopii wirusa HIV. Integraza natomiast, jest enzymem uczestniczącym w kowalencyjnym łączeniu prowirusowego DNA z DNA komórki.

Przy użyciu biofizycznej metody detekcji zwanej FRET (metoda rezonansowego transferu energii wzbudzenia) naukowcy wykazali, że integraza chwyta dwa końce wirusowego DNA tuż przed włączeniem ich do DNA komórki. Następnie końce te, są przyłączane do chromosomu gospodarza. Integracja wirusowego DNA rozpoczyna replikację wirusa. Jeżeli dwa końce wirusowego DNA nie ulegną jednoczesnemu połączeniu z chromosomem, nie dojdzie do zainfekowania komórki.

Leki przeciw wirusowi HIV np. AZT (azydotymidyna) lub terapia kombinowana hamują działanie odwrotnej transkryptazy i protezy. Jak dotychczas nie ma leku inhibitującego integrazę.

Zobacz też:

http://www.roik.pl/tag/integraza/

http://tele-lekarz.pl/Biologia/Integraza-Ang-Integrase/

http://www.nature.com/nrg/journal/v12/n9/fig_tab/nrg3030_F1.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s