Informacja biologiczna 2400 metrów pod oceanem..

Naukowcy wkopują się w najgłębsze obszary podmorskie, do jakich kiedykolwiek dotarliśmy i znajdują niespodziankę: żyjące organizmy. Skąd się tam wzięły?

Organizacja International Ocean Discovery Program (Międzynarodowy program odkryć oceanicznych) użyła wiertła, które doszło do głębokości 2400 metrów. Ekipa naukowców dowiedziała się, że „te drobne, jednokomórkowe organizmy żyją w tym nieprzyjaznym środowisku na niskokalorycznej diecie węglowodorowej i mają bardzo powolny metabolizm”.

Naukowcy stawiają teraz wiele pytań. Zastanawiają się, czy te mikroorganizmy żyły najpierw w jakimś mokradle, gdzie dostępny był tlen, węgiel, organiczna materia, a następnie straciły te środki i zostały osadzone w nieprzyjaznym środowisku, w którym teraz żyją; czy może od początku znajdowały się w tych trudnych warunkach i nie mogły się wydostać; a może zawędrowały na te głębiny z powierzchni?

Jedno pozostaje pewne: informację genetyczną odnajdujemy nawet w tak nieprzyjaznych środowiskach, głęboko pod ziemią.

„Ekipa dowiedziała się, że mikroorganizmy, pomimo braku światła, tlenu, z ograniczoną ilością wody i substancji odżywczych, prosperowały w tym środowisku . . . Gdziekolwiek nie spojrzymy, nawet w najcięższych warunkach, życie znajdzie sposób, aby przetrwać.”

Media użyły tej informacji, aby spekulować na popularny ostatnio temat:

„Skoro życie może przetrwać w tak ekstremalnych warunkach na Ziemi, być może znalazło też sposób, aby poradzić sobie z ciężkimi warunkami gdzieś indziej we wszechświecie.”

Zwróćmy uwagę na specyficzne użycie słów: „życie znalazło sposób”… ale jak? Mikroorganizmy nie planują, nie starają się znaleźć sposobów na zrobienie czegoś lub dotarcie gdzieś. Gdyby nie posiadały informacji i maszynerii genetycznej, dzięki której żyją i odgrywają swoją rolę, nic by nie zaszło. Ewolucjoniści jednak widzą tę potrzebę planowania i grą słów próbują nadać tę umiejętność naturze, która oczywiście nie rozumuje, nie przewiduje i nie może planować.

Przy okazji tego odkrycia zaskakuje nas kolejna wiadomość: te mikroorganizmy, chociaż wcześniej nieodkryte, odgrywają ważną rolę w całej biosferze:

„Odkrycie obszernych ekosystemów mikroorganizmów głęboko pod ziemią zmusza naukowców do ponownego przemyślenia roli tych organizmów w obiegu węgla w przyrodzie. Ze względu na to, że te organizmy pochłaniają węglowodory, a ich produktem jest metan – gaz cieplarniany, mogą one mieć większy wpływ niż wcześniej sądzono na system zarządzający klimatem Ziemi.”

Istnienie obiegu węgla, który podtrzymuje życie, jest dowodem na inteligentny projekt. Te mikroorganizmy pełniły swoją rolę jeszcze na długo przed tym, kiedy zaczął być głośny temat efektu cieplarnianego.

Podczas gdy ewolucjoniści unikają przełomowych pytań o to, jak informacja genetyczna i maszyneria molekularna miałaby powstać za pomocą przypadku, my możemy ponownie zadziwić się nad tym, że złożona wyspecyfikowana informacja (ang. complex specified information, CSI) jest odnajdywana w całej biosferze.

(W linku jest też filmik z animacją wyjaśniającą technologię wiertła oraz materiał z poszukiwań podmorskich)

http://www.evolutionnews.org/2014/12/information_a_m092081.html

Ewa Pawlikowska

Źródło:

https://www.facebook.com/groups/teoriaID/permalink/700707460026896/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s