Nieukierunkowana materia w komórce podążałaby za prawami termodynamiki.

Nieukierunkowana materia w komórce podążałaby za prawami termodynamiki. Stopniowa utrata energii doprowadza komórkę do degradacji, pozbawiając ją życia. Co sprawia, że komórka opiera się entropii? Sekret tkwi nie w materii, lecz w instrukcji. Instrukcja wpisana w organizm mówi materii, aby budowała mechanizmy zbierające energię i kierunkuje ją do pożytecznej pracy.

Wiemy już o języku DNA i języku epigenetycznym. Dwa ostatnie odkrycia odszyfrowują trzy kolejne „żywe języki” i potwierdzają pogląd, że podstawą życia jest system informacyjny z przepływem wiadomości, który ukierunkowuje materię poprzez żywe języki.

1. Język immunologiczny

Ważna część systemu immunologicznego potrzebuje limfocytów T, które różnicują się w miliardy różnych typów z odpowiednimi receptorami, aby mogły dopasować się do przeciwciał. Zespół naukowców twierdzi, że znalazł „kamień z Rosetty” do rozszyfrowania „języka limfocytów T”.

Szwedzki Instytut Badań w Biomedycynie na Uniwersytecie della Svizzera Italiana wyjaśnia:

„Jak nasz system immunologiczny może bronić nas przed tak zróżnicowanymi agresorami jak wirusy, pasożyty, grzyby lub guzy? Sekret polega na dużej liczbie klonów limfocytów T i B, z których każdy ma swój szczególny receptor. Jeszcze kilka lat temu zrozumienie tego skomplikowanego obszernego zróżnicowania było uważane za niemożliwe. Brakowało „kamienia z Rosetty” – klucza do odkodowania – aby „przetłumaczyć” i zrozumieć ten „język” w całej jego złożoności. Dzisiaj, dzięki rozwojowi nowych metod sekwencjonowania DNA (Sekwencjonowanie nowej generacji, ang. Next Generation Sequencing – NGS), możliwe jest uzyskanie milionów sekwencji które reprezentują „dowód tożsamości” limfocytów T. Ale w jaki sposób możemy użyć tych danych, aby dotrzeć do informacji o specyfikacji pojedynczych klonów, i jak możemy zrozumieć ich funkcję?”

Każdy taki „dowód tożsamości” odpowiada unikalnej sekwencji receptorów w limfocycie. Unikalne sekwencje rozpoznawane przez inne grupy komórek są podstawowym elementem języka. Jak ten żywy język działa w systemie immunologicznym? Trochę tak, jak armia używa kodu podczas bitwy.

Naukowcy mówią, że dzięki temu nowemu podejściu będzie można szybko odcyfrować język limfocytów T, czyli ich tożsamość, specyfikację i funkcję dla tysiąca klonów, a w ten sposób zrozumieć ich niezwykłą elastyczność, która wyjaśnia w jaki sposób nasz system immunologiczny broni się przed atakami używając tak zróżnicowanej broni na tylu frontach.

2. Język neuronalny

Kolejny żywy język funkcjonuje w centralnym układzie nerwowym.

Wiadomość z Miedzynarodowej Szkoły Zaawansowanych Badań (SISSA) mówi o „elektrycznym języku mózgu” oraz o jego unikalnych sekwencjach, które tworzą wiadomości przepływające przez obwody neuronalne.

Wiemy, że sygnały nerwowe składają się z sekwencji impulsów elektrycznych, które podróżują kanałami komunikacyjnymi, czyli obwodami neuronalnymi. Jakiego alfabetu używają te sekwencje, aby przekazać informację? Z czego składa się język mózgu? Według nowego badania w Current Biology, informacja umieszczona jest zarówno w tempie jak i w precyzyjnym, czasowym rozłożeniu impulsów. Aby oddzielić jedną wiadomość od drugiej, impulsy wysyłane są co dziesiątki milisekund, co jest stosunkowo długim czasem. Ten „kod częstotliwości impulsów” był znany od lat, nowością jest natomiast funkcjonowanie „kodu synchronizacji czasowej impulsów”, który operuje na skali milisekundowej. W przeciwieństwie do tego, co wcześniej uważano, może mieć on większe znaczenie od kodu częstotliwości, gdyż może przekazać więcej informacji, a oba kody uzupełniają się, aby stworzyć bogatszą wiadomość.

„Nasze wyniki wskazują na to, że nie powinniśmy zaniedbywać informacji przekazywanej przez precyzyjną synchronizację czasową impulsów oraz że komunikacja systemu nerwowego przebiega poprzez otwarcie kilku kanałów dla każdej wiadomości. To prawdopodobnie jeden z sekretów stanowiących o bogactwie naszej percepcji”.

Wszystko to wskazuje na to, że to informacja, a nie materia, jest esencją systemu.

3. Kod wiernej wiadomości

System wysyłania wiadomości w mózgu nie pozostawia nic przypadkowi, ale im dalej cel informacji, tym większe ryzyko jej utracenia. Jak mózg radzi sobie z tym problemem?

„Mamy około 100 mld komórek nerwowych w mózgu, a wszystkie komunikują się ze sobą nawzajem. W jaki sposób powodują jasne myśli lub celowe działania zamiast zwykłego szumu? Powodem jest, między innymi, mała grupa ihibitorowych komórek nerwowych, które wykorzystują neuroprzekaźnik GABA do hamowania innych komórek nerwowych.”

Najnowsze badania z Freiburg University ujawniają, że istnieją grupy komórek z większą ekspresją GABA, które poprzez długie aksony mogą kontrolować docelowe komórki nerwowe rozproszone na dużych obszarach mózgu. Eksperymenty pokazują, że im dalej znajduje się docelowa komórka, tym mniejsze i dłuższe są jej impulsy hamujące.

Ta zależność hamowania od odległości wydaje się być kolejnym sposobem zwielokrotnienia sygnału na drodze transmisyjnej, gdzie GABA jest „posłańcem”, który „dyryguje” obszernymi sieciami komórek nerwowych.

„Jaki może być powód dla takiej skomplikowanej struktury? Naukowcy wykorzystali symulacje komputerowe, a wyniki pokazały, że – wbrew oczekiwaniom – słabnięcie hamowania wraz z odległością pozwala komórkom na dokładne kontrolowanie dużych ilości komórek nerwowych i ich synchronizacji. Synchronizacja całych obszarów mózgu prowadzi do rytmicznej aktywności mózgu, takiej jak fale gamma, które mają kluczowa rolę w wyższych procesach umysłowych”

http://www.evolutionnews.org/2015/02/three_more_livi093441.html

Autor: Ewa Pawlikowska : https://www.facebook.com/groups/teoriaID/permalink/731142793650029/

Zobacz:

Prof. Leszek Kaczmarek „Biologia molekularna umysłu”

https://bioslawek.wordpress.com/2014/11/14/super-wyklad-prof-leszek-kaczmarek-biologia-molekularna-umyslu/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s