Kolejny przykład mechanizmu używanego przez ludzi odkrytego w organizmie żywym – tym razem coś na podobieństwo anteny

Kolejny przykład mechanizmu używanego przez ludzi odkrytego w organizmie żywym – tym razem coś na podobieństwo anteny. A takie struktury są projektowane i konstruowane przez inżynierów…

Naukowcy i inżynierowie z Uniwersytetu Teksańskiego odkryli pierwszy sensor pola magnetycznego w zwierzęciu – dzięki mózgowi małego robaczka zdobyli wskazówkę, w jaki sposób działają wewnętrzne kompasy u zwierząt.

Już wcześniej wykazano, że zwierzęta różnych gatunków, od wędrujących gęsi przez żółwie morskie po wilki, wykorzystują pole magnetyczne Ziemi, aby się przemieszczać w pożądanym kierunku – ale dotąd nikt nie odkrył do końca, w jaki sposób to robią. Sensor odkryty w jednomilimetrowym nicieniu zwanym C. elegans jest mikroskopijną strukturą na końcu neuronu AFD, który inne zwierzęta prawdopodobnie też posiadają (zważając na podobieństwo w budowie mózgu u różnych gatunków). Sensor przypomina nano-antenę telewizyjną.

Kiedy naukowcy zebrali nicienie z różnych części świata i przenieśli je do jednego laboratorium, żyjątka nie poruszały się w dół, jak zwykle, kiedy poszukują jedzenia. Zamiast tego poruszały pod takim kątem do pola magnetycznego, jaki odpowiadałby kierunkowi w dół w oryginalnym miejscu zamieszkania nicienia. Tak więc na przykład nicienie z Australii poruszały się do góry zamiast do dołu. Działo się tak dlatego, że orientacja pola magnetycznego zmienia się w zależności od miejsca na Ziemi, a sensor nicieni jest specjalnie przystosowany do miejsca, w którym żyją.

We wcześniejszych badaniach naukowcy zbliżali się do tej tajemnicy, odkrywając na przykład komórki w mózgu gołębia, które miałyby przetwarzać informacje na temat pola magnetycznego. Nie udało się im jednak odnaleźć konkretnej struktury, która wykrywa pole magnetyczne. Mało kto spodziewał się, że zostanie ona odkryta u żyjącego w glebie robaka, u którego nawet nie podejrzewano takich zdolności.

Źródło:

http://phys.org/news/2015-06-sensor-earth-magnetic-field-animal.html

Autor opracowania: Ewa Pawlikowska

Źródło:

https://www.facebook.com/groups/teoriaID/permalink/794377167326591/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s