Mineralogia ziemska jest wyjątkowa we wszechświecie

Zrzut ekranu z 2016-02-12 12:53:15

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/08/150826113615.htm

Grupa badawcza z Robertem Hazenem na czele przewiduje, że na Ziemi jest ponad 1500 nieodkrytych minerałów i że zróżnicowanie mineralne naszej planety jest wyjątkowe i nie pojawia się nigdzie we wszechświecie.

Minerały formują się z konkretnych kombinacji pierwiastków. Takie kombinacje mogą powstawać poprzez aktywność geologiczną, taką jak erupcje wulkanów i ruchy tektoniczne, lub przez aktywność biologiczną, jak na przykład reakcje chemiczne tlenu i materiałów organicznych.

Według hipotezy Hazena, którą opracował prawie dekadę temu, eksplozję minerałów na Ziemi – od niewielkiej liczby przy narodzinach Systemu Słonecznego do blisko 5 tys. rodzajów – zawdzięczamy głównie powstaniu życia. Według Hazena ponad 2/3 znanych minerałów może być pośrednio lub bezpośrednio połączone z aktywnością biologiczną.

Grupa badawcza użyła statystycznych modeli do badania ekosystemów oraz rozległą analizę bazy minerałów, aby zająć się kwestią prawdopodobieństwa dotyczącego dystrybucji minerałów.
Odkryli, że prawdopodobieństwo istnienia konkretnego „gatunku” minerału (rozumianego jako unikatową kombinację składu chemicznego i sieci krystalicznej) w tylko jednym obszarze wynosi 22 procent, natomiast już w 10 miejscach lub mniej – 65 procent. Większość gatunków minerałów jest rzadka, występuje w 5 lub mniej obszarach.

Hazen tłumaczy, że to tak jak z występowaniem słów w książce. Popularne słowa takie jak „i”, „że”, „się” znajdziemy w książce wiele razy, lecz to rzadkie słowa określają różnorodność jej słownictwa. Tak samo jest na Ziemi – to rzadkie minerały definiują naszą różnorodność mineralogiczną.

Podobnymi metodami zespół oszacował, że na Ziemi w tym momencie znajduje się jeszcze 1563 minerałów czekających na odkrycie.

Hazen zajął się też następującymi pytaniami: w jaki sposób powstała różnorodność i rozłożenie minerałów na Ziemi oraz jakie jest prawdopodobieństwo zaistnienia takiego układu gdzie indziej. Według jego wniosków, gdybyśmy mogli cofnąć czas i powtórzyć historię Ziemi od nowa, prawdopodobne jest, że wielu minerałów jakie znamy mogłoby nie być lub byłyby one inne.

„To oznacza, że pomimo fizycznych, chemicznych, i biologicznych czynników, które kierują większością różnorodności minerałów, mineralogia Ziemi jest wyjątkowa we wszechświecie” – mówi Hazen.

—-

Ewa Pawlikowska

 

https://www.facebook.com/groups/teoriaID/permalink/826435050787469/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s