‚Naukowcy dowiedzieli się, że DNA skręca się na sobie ciasno, tworząc superhelisy (ang. supercoils), a najnowsze badania naukowców ze Stanów i Europy nad formami kolistymi DNA pokazują, że molekuła cały czas wibruje, trzesie się i przechodzi w najróżniejsze kształty’

Zrzut ekranu z 2016-02-12 12:21:17

Wszyscy kojarzymy molekułę DNA z obrazem skręconej drabiny i zapewne pamiętamy taki obraz jeszcze z lekcji biologii. W swojej klasycznej pracy z 1953 roku Watson i Crick opisali cząsteczkę DNA jako „dwie spiralne nitki zakręcone wokół jednej osi”. Najnowsze odkrycia jednak sprawią, że będziemy musieli przemyśleć, jak posrzegamy DNA.

Naukowcy dowiedzieli się, że DNA skręca się na sobie ciasno, tworząc superhelisy (ang. supercoils), a najnowsze badania naukowców ze Stanów i Europy nad formami kolistymi DNA pokazują, że molekuła cały czas wibruje, trzesie się i przechodzi w najróżniejsze kształty.

Dr Lynn Zechiedrich: „Nie można skręcić linearnego DNA i go studiować, więc musieliśmy stworzyć kółka, żeby złączone końcówki umożliwiały zobaczenie stopnia skręcenia.”

Żeby zobaczyć, jak skręcanie zmienia wygląd kółek, naukowcy odkręcali i znowu skręcali mini kółka DNA – 10 mln razy krótsze niż DNA zawarte w naszych komórkach – po jednym skręcie na raz.

Naukowcy upewnili się, że malutkie kółka DNA w laboratorium zachowują się tak samo, jak DNA o pełnej długości w naszych komórkach, nazywane „biologicznie aktywnym”.

„Niektóre z kółek miały ostre skręty, inne miały kształt ósemki, a jeszcze inne wygłądały jak kajdanki albo nawet igły do wyszywania – mówi dr. Rossitza N. Irobalieva – „niektóre były tak skręcone, że wygladały jak pręty”

Badacze dokonali odkryć za pomocą techniki tomografii krio-elektronowej (ang. cryo-electron tomography) – jest to forma wykorzystania mikroskopu elektronowego, gdzie próbki badane są w kriogenicznych temperaturach (zazwyczaj w temperaturze ciekłego azotu), a za pomocą tomografii nadaje się im trójwymiarową strukturę.

na podstawie:
http://www.huffingtonpost.com/entry/dna-study-yields-supercoiled-shapes_561be6cfe4b0e66ad4c8a07c

http://www.leeds.ac.uk/news/article/3769/supercoiled_dna_is_far_more_dynamic_than_the_watson-crick_double_helix

oryginalny artykuł w Nature Communications:

http://www.nature.com/ncomms/2015/151012/ncomms9440/full/ncomms9440.html

superspiralizacja (obrazek – różne kształty):https://en.wikipedia.org/wiki/DNA_supercoil#/media/File:Circular_DNA_Supercoiling.png

 

Ewa Pawlikowska

Źródło: https://www.facebook.com/groups/teoriaID/permalink/848730125224628/

 

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s