Wspaniały przykład posługiwania się „językiem projektu” w doniesieniach naukowych

Zrzut ekranu z 2016-02-12 11:56:17

Wspaniały przykład posługiwania się „językiem projektu” w doniesieniach naukowych. Jednak to nie tylko metafora – DNA to rzeczywiście informacja, zapisane zdanie rządzące się prawami języka, takimi jak gramatyka. A czy dać początek informacji i posługiwać się językiem może coś innego niż umysł?

Na podstawie: http://phys.org/news/2015-11-complex-grammar-genomic-language.html?utm_content=bufferfa460&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Nowe badanie ze szwedzkiego Karolinska Institutet ujawnia, że „gramatyka” ludzkiego kodu genetycznego jest bardziej skomplikowana niż jakikolwiek język, którym posługujemy się na świecie.

Projekt poznania ludzkiego genomu w latach 2000 ukazał, w jaki sposób 3mln zasad azotowych A, C, G i T, z których składa się ludzki genom, jest ułożonych. Jednak sama kolejność nie wystarczy, aby zmienić coś na lepsze w medycynie – trzeba również zrozumieć, co dane sekwencje liter oznaczają. Innymi słowy, konieczne jest odnalezienie „słów” i „gramatyki” języka genomu.

Komórki w naszym organizmie zawierają prawie identyczny genom, jednak różnią się trochę od siebie, ponieważ różne geny są aktywne w różnych typach komórek. Każdy gen ma rejon regulujący, który zawiera instrukcje mówiące, kiedy i w jaki sposób dany gen ma być aktywny. Kod regulujący jest odczytywany przez białka zwane czynnikami transkrypcyjnymi, które wiążą się do konkretnych „słów DNA” i w ten sposób zwiększają lub zmniejszają ekspresję danego genu.

Pod przewodnictwem Prof. Jussi Taipalego badacze z Karolinska Institutet zidentyfikowali poprzednio większość słów DNA rozpoznawanych prze konkretne czynniki transkrypcyjne. Jednak – podobnie jak w naszych językach naturalnych – słowa DNA mogą być łączone w słowa złożone i wtedy odczytywane przez wiele czynników transkrypcyjnych. Brakowało nam jeszcze wiedzy o mechanizmie, który umożliwia odczyt takich złożonych słów. Tym właśnie zajęli się naukowcy w swoim ostatnim badaniu opublikowanym w Nature – przyjrzeli się zasadom, według których czynniki transkrypcyjne wiążą się ze złożonymi słowami w DNA.

Ich analiza ujawniła, że gramatyka kodu genetycznego jest dużo bardziej złożona niż nawet ta obowiązująca w najmisterniejszych językach, jakimi posługują się ludzie. Złożone słowa w DNA nie tworzą się poprzez jedynie wykasowanie „spacji”, lecz w taki sposób, że proste słowa łącząc się ze sobą równocześnie zmieniają się same w sobie, co daje dużą liczbę zupełnie nowych słów.

Odkrycie takie może mieć duże znaczenie w medycynie i leczeniu chorób genetycznych, przybliża nas bowiem do zrozumienia, w jaki dokładnie sposób kod genetyczny kontroluje ekspresję genów.

Ewa Pawlikowska

Źródło: https://www.facebook.com/groups/teoriaID/permalink/863987293698911/

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s