Przemyślny projekt nerwu krtaniowego – Nerw krtaniowy wsteczny pełni istotną rolę w kontrolowaniu prawidłowej pracy serca

„Dowody” na ewolucję neodarwiniwską zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dzisiaj mamy ich mniej niż za czasów Karola Darwina. Neodarwiniści nie mogą sobie poradzić z nieredukowalną złożonością układów biochemicznych, więc obrali inną, choć starą linię obrony. Linię typowo pozamerytoryczną. Kiedyś się mówiło i nauczało w podręcznikach (jeszcze dzisiaj pokutują te mity, jak i rysunki mające dowodzić hipotezy rekapitulacji) o tzw. „organach szczątkowych”, które miały być bezużytecznymi pozostałościami ewolucji. Następnie darwiniści musieli spuścić z tonu. Okazało się, że te rzekomo bezużyteczne organy pełnią jednak istotne funkcje w organizmie. Na przykład okazało się, że grasica (uznawana kiedyś za organ szczątkowy) produkuje niezbędne substancje w dzieciństwie. Klasycznym przykładem „bezużytecznego organu” był wyrostek robaczkowy. Lekarze byli do tego stopnia przekonani o jego bezużyteczności, że w niektórych krajach profilaktycznie usuwano noworodkom wyrostki robaczkowe (co miało zabezpieczać przed ewentualnym zapaleniem tego organu w przyszłości). Kiedy się okazało, że wyrostek robaczkowy pełni w organizmie człowieka funkcje związane z odpowiedzią immunologiczną, to neodarwiniści stwierdzili: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyrostek_robaczkowy „to jest organ szczątkowy, który pełni istotną funkcję”.

Neodarwiniści jednak się nie poddali i chociaż w żaden sposób nie pokazują tymi argumentami, jak wyewoluowały molekularne układy nieredukowalnie złożone, to twierdzą, że te argumenty tego dowodzą. Jest to tzw. argument z nieinteligentnego projektu w przyrodzie. Jednym z przykładów ma być nerw krtaniowy u ssaków, a konkretnie u żyrafy:

Rozwaąjąc taką a nie inną anatomię nerwu krtaniowego człowieka czy żyrafy możemy wyjść z dwóch zalożeń:

  1. Żyrafy ewoluowały od ryb i w miarę tej transformacji serce i inne trzewia oddalaly się od krtani.
  2. Podczas rozwoju osobniczego (ontogenezy) niezbędny dla unerwienia serca nerw krtaniowy wsteczny podążał za obniząjącymi się organami.
  3. Ze względu na to, że tego typu anatomia jest korzystna dla życia organizmu nie można stwierdzić, że w punkcie 1 zawarto jedyne możliwe wyjaśnianie. Więc pomijanie tego argumentu jest błędem logicznym, który polega na usuwaniu istotnej wiadomości, która mogłaby podkować tą całą konstrukcję ideologiczną.

Zrzut ekranu z 2017-05-25 03:42:00

https://bioslawek.files.wordpress.com/2014/11/zrzut-ekranu-z-2014-11-04-001703.png?w=842&h=577

Niemiecki genetyk Wolf-Ekkehard Lönnig podjął wyzwanie neodarwinistów i wykazał błędy w ich argumentacji:

http://www.weloennig.de/LaryngealNerve.pdf

Nerw krtaniowy wsteczny pełni istotną rolę w kontrolowaniu prawidłowej pracy serca

http://slideplayer.pl/slide/8590861/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nerw_b%C5%82%C4%99dny

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nerw_krtaniowy_wsteczny

 

https://qilong.wordpress.com/2012/06/05/the-stupid-unintelligent-recurrent-laryngeal-nerve-evolution-working-as-not-intended/

http://www.jaimojeserce.eu/anatomia.php

Unerwienie serca

Unerwienie serca można podzielić na:

współczulne, które zapewniają

-nerw sercowy szyjny górny odchodzący od zwoju szyjnego górnego,

-nerw sercowy szyjny środkowy od zwoju szyjnego środkowego,

-nerw sercowy szyjny dolny od zwoju szyjnego dolnego,

-nerwy sercowe piersiowe od części piersiowej pnia współczulnego.

przywspółczulne zapewniają

-gałęzie sercowe górne od części szyjnej nerwu błędnego,

-gałęzie sercowe piersiowe od części piersiowej nerwu błędnego,

-gałęzie sercowe dolne od nerwu krtaniowego wstecznego.

-Zatem jeżeli mowa o nerwach mamy na myśli unerwienie współczulne, a jeżeli o
-gałęziach – przywspółczulne.

Wymienione nerwy i gałęzie układają się w dwie grupy:

-powierzchowną – nerwy współczulne i jest to splot sercowy powierzchowny,

-głęboką – gałęzie przywspółczulne; splot sercowy głęboki.

-Sploty te przechodzą w splot wieńcowy lewy i prawy. W splotach tych występują liczne
-zwoje sercowe, w których następuje przełączenie przywspółczulnych włókien przedzwojowych na zazwojowe.

Czynnościowo unerwienie współczulne przyspiesza akcję serca, przywspółczulne zwalnia.

http://www.kardiolo.pl/bradykardia.htm

Przyczyny bradykardii

Patologiczna bradykardia może występować w następujących przypadkach:
Przy zwiększonej aktywności nerwu błędnego. Jest wiele czynników wywołujących nadmierną aktywacje nerwu błędnego. Może występować w takich przypadkach, jak ucisk na zatokę szyjną (może wystąpić przy zbyt ciasnym kołnierzyku lub pod wpływem strumienia wody z prysznica), wymioty lub kaszel, nagłe narażenie twarzy na zimną wodę, przedłużone przebywanie w pozycji stojącej. Zwiększona aktywność nerwu błędnego może także powodować przewlekłą bradykardię w spoczynku.
Przy zwiększonym ciśnieniu śródczaszkowym, które powinno być zawsze brane pod uwagę u chorych z bradykardią i objawami neurologicznymi.
Przy dysfunkcji węzła zatokowego, w której zwolniona akcja serca może być pierwszą manifestacją kliniczną.

Powiększenie objętości jam serca i zwiększenie jego masy powoduje wzrost objętości wyrzucanej z komór podczas skurczu. Wzmożone napięcie nerwu błędnego powoduje wolną akcję serca – bradykardię.

http://www.kardiolo.pl/sercesortowca.htm

Zrzut ekranu z 2017-05-25 03:37:01

Większość nagłych zgonów sercowych u sportowców wyczynowych jest wynikiem nie zdiagnozowanych patologii serca (np. kardiomiopatia serca czy arytmogenna dysplazja prawej komory). Należy także pamiętać że wśród przyczyn nagłego zgonu sercowego może być także zawał serca (wzrasta masa mięśnia sercowego). Nadmierne napięcie układu przywspółczulnego – przez nerw błędny (X nerw czaszkowy) może być przyczyną migotania przedsionków.

Kilkuletnie obserwacje zawodowych sportowców wyczynowych (grupa 46 osób – 80% uprawiało kolarstwo) wykazały, że długotrwały ekstremalny wysiłek tego typu może być przyczyną zmian w sercu, prowadzących do groźnych dla życia zaburzeń rytmu. Przerost mięśniówki serca może być przyczyną wystąpienia groźnych arytmii komorowych a nawet zgonu. Bezpośrednia przyczyna groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca nie jest do końca poznana.

http://www.kardiolo.pl/tachykardiazatokowa.htm

Tachykardia zatokowa może więc wynikać z zmiany wpływu nerwu błędnego na węzeł zatokowy (odhamowanie). Nerw błędny ma działanie przeciwstawne do układu współczulnego, aktywowanego podczas wysiłku czy stresu. Są to dwie sytuacje, w których tachykardia zatokowa jest zjawiskiem prawidłowym.

Zobacz też:

https://bioslawek.wordpress.com/2012/12/30/o-formie-i-ksztalcie/

O formie i kształcie -wszystkie organizmy są idealnie zaprojektowane do warunków, do których zostały przeznaczone

http://www.focus.pl/czlowiek/jelita-twj-drugi-mzg-14045?strona=1

Jelitowe neurony są połączone z mózgiem za pomocą nerwu błędnego. Aż 90 proc. znajdujących się w nim włókien przesyła informacje z układu pokarmowego do ośrodkowego układu nerwowego. Stymulacja nerwu błędnego jest stosowana m.in. w terapii padaczki i lekoopornej depresji. W samych tylko jelitach znajduje się 100 mln komórek nerwowych. Ich działanie wpływa na nasz nastrój i odgrywa kluczową rolę przy zachorowaniach na depresję, autyzm czy chorobę Alzheimera.

http://slideplayer.pl/slide/8556238/

http://www.orlimed.pl/nerw-bledny/

 

#nauka #biologia #anatomia #nerwbledny #nerwkrtaniowy #zyrafa #dawkins #serce

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s