Sylwetka wybitnego polskiego uczonego Antoniego Kępińskiego

18582645_1393262387435113_770455204954017686_n

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_K%C4%99pi%C5%84ski

„Antoni Ignacy Tadeusz Kępiński (ur. 16 listopada1918 w Dolinie, zm. 8 czerwca1972 w Krakowie) – polski psychiatra. Był lekarzem, naukowcem, humanistą i filozofem.

Jest znany między innymi jako twórca koncepcji metabolizmu energetyczno-informacyjnego i psychiatrii aksjologicznej.”

Antoni Kępiński – Rzadki przykład człowieka [PDF]

http://psychiatriawpolsce.pl/antoni-kepinski-rzadki-przyklad-czlowieka/

„O Antonim Kępińskim czytam w encyklopedycznej notce: „lekarz, humanista, autor wielu książek cieszących się niesłabnącą popularnością”. Co właściwie mówi taka notka o człowieku? Co napisać, aby oddać idee, filozofię i duszę (tak! niepopularną w medycynie duszę)? Może po prostu o nim opowiedzieć. Oddać głos osobom, które go znały, które z nim przebywały, które czerpały u źródła.

Kępiński kochał życie i drugiego człowieka, któremu poświęcał dużo uwagi. Jemu i jego kontaktom społecznym we współczesnym świecie. Opowiadał się przeciwko ciasnocie racjonalizmu, skostnieniu klasycyzmu, a w życiu zawodowym, przeciwko chłodnemu profesjonalizmowi. To pielgrzym na drogach poznania człowieka. Przez wielu zapamiętany niemal symbolicznie: z bosymi stopami, w sandałach. Całym swym życiem dowodził, że właściwym, ożywczym zdrojem dla poznania drugiego człowieka jest nieustanne zanurzanie się w świat jego przeżyć. Dlatego całe swoje dorosłe życie zawodowe spędził na rozmowach z chorymi. Swoje dzieła napisał dopiero, gdy ciężka choroba przykuła go do łóżka. Jego metoda to nie tylko przepisy, definicje i teorie, ale przede wszystkim działanie. Dopiero w konsekwencji tego działania powstają koncepcje, teoretyczne konstrukcje dotyczące drugiego człowieka i siebie samego. Są ważne ze względu na naturalną potrzebę zrozumienia. Jednak dochodzenie do poznania drugiego człowieka, to wieczne dążenie do celu nieskończonego. [….]”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s