Język z przyssawką

Język kameleona jest dwa razy dłuższy od jego ciała, a na dodatek ma niezwykłe przyspieszenie, dzięki czemu kameleon dopada zdobycz w ułamku sekundy.

Jak kameleon chwyta inne jaszczurki, a nawet ptaki, których waga dochodzi do 10 procent jego własnej? Dotychczas uważano, że ofiara przykleja się do jego chropowatego i lepkiego języka. Mimo to nie było wiadomo, dzięki czemu stworzenie to może łapać stosunkowo ciężkie okazy. Aby to zbadać, uczeni z Antwerpii w Belgii zarejestrowali na odpowiednim sprzęcie wideo błyskawiczny ruch języka kameleona — donosi niemiecki internetowy serwis informacyjny „Bild der Wissenschaft-Online”. Jak się okazało, kiedy kameleon wyrzuca język, na jego końcu tworzy się coś w rodzaju bańki. Tuż przed uderzeniem dwa mięśnie języka kurczą się tak, że jego koniec przybiera kształt przyssawki przylegającej do ofiary

http://www.national-geographic.pl/national-geographic/przyroda/jezyk-nie-do-utrzymania-za-zebami

Służy do rozpoznawania smaków (lub zapachów, jak w przypadku węży), do czyszczenia się, a przede wszystkim do zdobywania pokarmu. Im język jest dłuższy i bardziej kleisty, tym lepiej. Długi język to cecha charakterystyczna – obok zdolności do zmiany ubarwienia – kameleonów. Język kameleona potrafi być znacznie dłuższy niż ciało – to rekord. Choć sam kameleon porusza się wolno i niezdarnie, jest zdolny do przeprowadzenia błyskawicznych akcji za pomocą języka właśnie. Gdy spostrzeże owada, natychmiast wyrzuca język, chwyta nim ofiarę i wciąga go z powrotem. Poluje, nie ruszając się z miejsca! Długość i szybkość języka na niewiele by się jednak zdały, gdyby kameleon nie miał dobrego wzroku. Aby skuteczniej wypatrywać ofiary, oczy kameleona poruszają się niezależnie od siebie, pozwalając zwierzęciu patrzeć jednocześnie w różnych kierunkach. Ale każdy kij ma dwa końce – rozbiegany wzrok sprawia, że kameleon ma spore problemy z koordynacją ruchową. Imponującym językiem może się też pochwalić mrówkojad. Jego walcowaty organ miewa do 75 cm, a używa go jako aktywnego narzędzia zdobywania pożywienia. Zwierzę wsuwa go do mrowiska lub termitiery i szybkimi ruchami wyciąga z korytarzy setki lub nawet tysiące owadów. Z równie aktywnych i długich języków – do 50 cm, w dodatku niebieskich – słyną też żyrafy. Gdzież im jednak do języka płetwala błękitnego, który może mierzyć kilka metrów i ważyć 2,5–3 tony.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s