Pokój między ludźmi i zwierzętami oraz między zwierzętami. I o roślinożerności wśród drapieżników

 

Na ziemi przed potopem mogły istnieć inne warunki ekologiczne. Istniało więcej gatunków roślin, którymi prawdopodobnie mogły odżywiać się zwierzęta współcześnie drapieżne, które jadly je, gdy nie było dostępnej padliny. Choć dzisiaj przypadki takie nie należą do reguły, to oswojone zwierzęta drapieżne, jak psy i koty, można od małego nauczyć jeść pokarmy roślinne, nawet surowe. Np. pracowałem u ludzi, których pies zajadał się surowymi ziemniakami prosto z pola.

Żyją też pająki wegetarianie i częściowi wegetarianie, sępy żywiące się owocami palmowymi itd.. Organizmy zwierząt są zdolne do transformacji w odpowiedzi na wymogi środowiska. Wówczas włączają się odpowiednie geny, np. umożliwiajace drapieżnikom trawienie pokarmu, a wyłaczają inne i te zmiany są dziedziczone epigenetycznie. Koale pochodzą od wspólnego przodka, ale poszczególne ich odmiany żerują na różnych gatunkach eukaliptusów, których liście zawierają różne stężenia toksyn. Gdyby przenieść jednego koale na inne drzewo, to mógłby się zatruć i umrzeć.

Taką możliwość przystosowań nazywamy normoą reakcji na środowisko, alebo ewolucją kontrolowaną. Biolog zajmujący się tymi kwestiami Jamest Shapiro mówi w takich przypadkach o naturalnej biotechnologii komórkowej: https://bioslawek.wordpress.com/2017/08/20/norma-reakcji-na-srodowisko/

Innym ciekawym przykladem są niedźwiedziowate. Niedźwiedzie są wszystkożerne, choć mają uzębienie typowe dla drapieżników. Zaspokoją głód padliną, upolowaną rybą czy owocami, lub miodem. Panda, zaliczana do niedźwiedziowatych, mając uzębienie typowe dla drapieżników, żywi się głównie kiełkami bambusa. Istnieje też gatunek bardzo jadowitego węża, który raz do roku żywi się owocami pewnej rośliny.

Biblia obiecuje czasy, gdy na świecie zapanuje pokój między ludźmi i zwierzętami oraz samymi zwierzętami:

Izajasza 11:6-9

childlead1-600x439

„Wilk pobędzie trochę z barankiem, a lampart będzie leżał z koźlęciem, jak również cielę i młody grzywiasty lew, i wypasione zwierzę — wszystkie razem; i będzie je prowadził mały chłopiec. Krowa i niedźwiedzica będą się paść; ich młode będą leżeć razem. I nawet lew będzie jadł słomę tak jak byk. I dziecię ssące będzie się bawić nad jamą kobry, a dziecko odstawione od piersi położy rękę na szczelinie świetlnej jadowitego węża. ”

Nie koniecznie od razu lew będzie jadł słomę, ale ten proroczy opis wskazuje, że być może po odtworzeniu pierwotnych warunków na ziemi Bóg przywróci do istnienia wymarłe gatunki roślin, którymi będą odżywiać się drapieżniki, gdy zabraknie padliny. Te piękne, pokojowe warunki będą widoczne glównie w Raju, to znaczy na tych obszarach ziemi, które zostaną przeobrazone w ten piękny park, a gdy dzikie zwierzęta nas tam odwiedzą, to będą pokojowo usposobione i poleżą nawet chwilę z barankiem, który będzie mieszkał z ludźmi. Inne tereny, jak dżungle, lasy desczowe, stepy będą przeznaczone dla zwierząt dzikich i tam przyroda prawdopodobnie będzie się rządziła własnymi prawami.

Zwierzęta dzikie, to takie których nie da się łatwo oswoić. Tak naprawdę, to człowiek oswoił i potrafi hodować bardzo nieliczne gatunki. Zgodne jest to z tym, co mówi Księga Rodzaju, że „Bóg stworzył zwierzęta dzikie i domowe” (Rodzaju 1:24). W filmach popularnonaukowych i literaturze przedmiotu przedstawia się wiele wymarłych zwierząt, np. dinozaury, jako okrutne drapieżniki. To jest tylko interpretacja, ponieważ równie doprze te zwierzęta mogły być padlinożercami i zarazem roślinożercami. Z e względu na anatomię różnych zwierząt oraz różne mechanizmy obronne, kamuflaż itd., należy przyznać, że pewne formy drapieżnictwa zawsze istniały, ale poziomy ekologiczne, na których miały miejsce w przeszłości są kwestią dyskusyjną:

https://bioslawek.wordpress.com/2018/02/18/mimetyzm-mimikra-i-homochromia-2/

https://bioslawek.wordpress.com/2017/11/07/jezyk-z-przyssawka/

Jak było naprawdę okaże się dopiero po odtworzeniu podczas 1000 letniego panowania Jezusa Króla:

Mateusza 19:28

„Jezus rzekł do nich: „Zaprawdę wam mówię: Przy odtworzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym chwalebnym tronie

‚W jakim sensie Jezus mówił o „odtworzeniu”? W Edycji Świętego Pawła użyto wyrażenia „odnowienie świata”, a w Przekładzie ekumenicznym „odrodzenie wszystkich rzeczy”. Ponieważ Jezus nie objaśnił tego sformułowania, najwyraźniej nawiązał do czegoś, na co Żydzi od stuleci czekali. Miał na myśli odtworzenie rajskich warunków na ziemi, tak by przypominała ogród Eden z okresu, gdy Adam i Ewa jeszcze nie zgrzeszyli. W ten sposób urzeczywistni się Boża obietnica dotycząca ‛stworzenia nowych niebios i nowej ziemi’ (Izaj. 65:17).’

Zobacz też:

Film o przyjaźni człowieka z krokodylem:

Jeszcze niedawno wielu naukowców wyśmiałoby tezę, że gady mogą mieć uczucia wyższe, takie jak szczur czy pies. Uważano je za organizmy ewolucyjnie mniej zaawansowane niż ssaki, a ich mózgi za zdolne jedynie do instynktownego sterowania pod kątem zdobywania pożywienia i prokreacji. Krokodyle były uważane za wyjątkowo podłe bestie, niezdolne do jakichkolwiek uczuć -maszyny zaprogramowane do zabijania. Chociaż mało jest takich przypadków, to ten jeden przykład podważa wszystkie tego rodzaju spekulacje odnośnie tych wspaniałych gadów;

Izajasza 11:6-9

„I dziecię ssące będzie się bawić nad jamą kobry, a dziecko odstawione od piersi położy rękę na szczelinie świetlnej jadowitego węża.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tyranozaur

Tyranozaur Rex mógł być padlinożercą

http://dinoanimals.pl/dinozaury/tyranozaur-t-rex-ciekawostki/

Tyranozaur1

„Dyskusja o tym, czy tyranozaur był drapieżnikiem, czy wyłącznie padlinożercą, trwa podobnie długo, jak ta dotycząca jego sposobu poruszania się. Lambe w 1917 opisał dobrze zachowany szkielet gorgozaura, bliskiego krewnego tyranozaura. Wywnioskował, że oba rodzaje to obligatoryjni padlinożercy.”

https://bioslawek.wordpress.com/2014/12/14/pierwszy-odkryty-pajak-wegetarianin/

Pająk wegetarianin

40c338223433340cf2bf

„Dotychczas uważano, że pająki to istoty wyłącznie mięsożerne. Tymczasem najnowsze odkrycie dowodzi, że przynajmniej jeden z poznanych dotąd pająków jest wyłącznie jaroszem. Znany naukowcom już od dawna pająk z rodziny skakunowatych został niedawno zaliczony do organizmów roślinożernych. Naukowcy z University of Arizona poddali jego ciało analizie na izotopy węgla i azotu. Jak wiadomo, około 40-50 z ponad 40 tysięcy gatunków pająków.Zbiera nektar i pyłek kwiatowy, lecz równocześnie są to pająki mięsożerne. Bagheera kiplingi jest natomiast pierwszym znanym dotychczas pająkiem, który żywi się wyłącznie roślinami. Biolodzy znaleźli roślinożernego pająka w Ameryce Środkowej. Christopher Meehan wraz z kolegami określił dietę B. kiplingi na podstawie wyników badania składu tkanek jego ciała. Stosunek izotopów niektórych pierwiastków pozwala na określenie, czy zwierzę jest mięso- czy roślinożerne.”

http://www.eduteka.pl/doc/palmojad-gypohierax-angolensis

PALMOJAD -ROŚLINOŻERNY SĘP

240px-Gypohierax_angolensis

„Palmojad (Gypohierax angolensis). Sęp ten występuje w Afryce nad rzekami. Odżywia się w sposób nie spotykany wśród drapieżnych, ponieważ zjada owoce palmy olejowej i iglastej, pospolitych na obszarze jego występowania. Mocnym dziobem i łapami zrywa podłużne orzechy długości 2-3 cm i obłupuje je ze skorup po kawałku. Jada jednak również ryby, mięczaki i raki.”

https://bioslawek.wordpress.com/2012/08/07/czy-bog-stworca-powolal-do-istnienia-uciazliwe-i-chorobotworcze-pasozyty/

Czy pasożyty zostały zaprojektowane w celu szkodzenia innym organizmom?

„Wszy , pchły, wirusy i inne pasożyty bardzo przyczyniają się do cierpień różnych stworzeń, w tym ludzi. Oprócz tego, że potrafią być niezmiernie dokuczliwe, to w dodatku mogą być przyczynami bardzo niebezpiecznych chorób, lub śmierci. Ale czy rozsądnie można mniemać, że inteligentny Projektant życia umyślnie tak obmyślił pasożyty, aby te utrudniały życie innym stworzeniom na ziemi? Jest inne wyjaśnienie i bezkonkurencyjnie bardziej prawdopodobne.

Owszem zdarza się niejednokrotnie, że pasożyt zabija swojego żywiciela, lub poważnie szkodzi jego zdrowiu powodując cierpienia. Z reguły i natury jednak organizm, który może zostać w pewnych sprzyjających warunkach pasożytem, nie musi (nie musiał) prowadzić pasożytniczego trybu życia w swoich pierwotnych warunkach bytowania. I tak się dzieje w przytłaczającej większości przypadków. Różne wirusy, bakterie pierwotniaki, roztocza, nicienie itd. żyją sobie w organizmach swoich żywicieli, lub na ich skórze, wcale nie wyrządzając im szkody, czy bólu.

[…..]

Świat Nauki
1992 | 03 | 78-88
Zyjac razem.Trendy w parazytologii

„Organizmy raczej współdziałają niż konkurują (….) Niezależnie od przyjmowanej interpretacji wielu parazytologów i biologów ewolucyjnych jest obecnie przekonanych, że określenia takie jak: ‚pasożyt’ ,’ mutual’ lub ‚komensal’, są zbyt subiektywne i uproszczone, by oddać całą prawdę o oddziaływaniach, do których się odnoszą. W pewnym sensie tylko symbioza jest prawdziwa: wielkość doznawanej szkody lub odnoszenia korzyści przez organizmy często zależy od tego, co eksperymentator ma nadzieje zmierzyć”. Parazytolog dr. Thomas J. Brooks dodaje: „Zaryzykuje stwierdzenie, że nic nie zaryzykujemy gdy wszystkie te terminy wyrzucimy na śmieci””

https://bioslawek.wordpress.com/2014/04/17/2481/

Nowe doniesienie z dziedziny badań nad mechanizmami epigenetycznymi.

https://bioslawek.wordpress.com/2017/10/20/zdolnosc-widzenia-u-ryb-jaskiniowych-wylaczona-przez-zmiany-epigenetyczne-a-nie-przypadkowe-mutacje-norma-reakcji-na-srodowisko-a-nie-zmiany-neodarwinowskie-odpowiadaja-za-ten-proces/

Zdolność widzenia u ryb jaskiniowych wyłączona przez zmiany epigenetyczne.

Ten san artykuł w pliku PDF

Pokój między ludźmi i zwierzętami oraz między zwierzętami. I o roślinożerności wśród drapieżników

#nauka #ciekawostki #roslinozernosc #miesozernosc

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s