Nieredukowalnie złożony transport [translokacja] białek do mitochondriów i o chaperonach – molekularnych przyzwoitkach

 

 

1. Translokacja białek do mitochondriów nie jest prostym procesem, ponieważ zwinięte białko podczas translokacji (transportu) do mitochondriów jest rozwijane, a czynią to systemy wyspecjalizowanych białek zwanych chaperonami (białkowe przyzwoitki).

2. Natępnie polipeptyd za pośrednictwem sekwencji adresowej łączy się z odpowiednim receptorem i poprzez kanał translokazy jest transportowany do wnętrza organelli.

3.Pomagają mu w tym inne chaperony, które go wciągają do środka.

 

4.Specjalne białko odcina sekwencję adresowe, co często odsłania sekwencję sortującą, co z kolei pozwala trafić białku do odpowiedniego przedziału mitochondrium.

5. Po dotarciu do celu jeszcze inna grupa chaperonów pomaga w zwinięciu białka.

 

http://docplayer.pl/46312936-Mitochondria-silownie-komorki.html

TRANSPORT BIALEK DO MITOCHONDRIOW

 

 

Różne kompleksy chaperonów, wyspecjalizowane do pełnienia różnych funkcji, są nieredukowalnie złożone. Te wielobiałkowe kompleksy, to maszynerie o wszystkich cechach wysoce zaawansowanych technicznie urządzeń inteligentnie zaprojektowanych.

Komórka jest pełna chaperonów (molekularnych przyzwoitek): pod względem liczby cząsteczek jest to jedna z najliczniejszych grup białek. Białka opiekuńcze są bardzo wszędobylskie. Można je znaleźć i w cytoplazmie (tam biorą udział w nadawaniu kształtu białkom wytwarzanych w procesie translacji oraz w naprawianiu zdeformowanych białek), i w jądrze komórkowym, i w szorstkiej siateczce śródplazmatycznej (gdzie uczestniczą w kształtowaniu białek przeznaczonych do wydzielenia przez komórkę), i w pobliżu błon białkowo-lipidowych (białka opiekuńcze są potrzebne w procesie transportu innych białek przez błony biologiczne: z jednej strony błony jedna przyzwoitka rozwija białko i wpuszcza je do kanału w błonie, a po przeciwnej stronie błony białkowo-lipidowej inna przyzwoitka odbiera transportowany łańcuch polipeptydowy i nadaje mu odpowiednią konformację). Bez udziału białek opiekuńczych wiele procesów metabolicznych nie mogłoby przebiegać prawidłowo, a naprawienie popsutej cząsteczki białka przekraczałoby możliwości komórki.

Skuteczność działania enzymu zależy od przestrzennej struktury jego centrum aktywnego, które musi być dopasowane do cząsteczek substratu, a czasami nawet powinno zmieniać kształt w trakcie katalizowanej przez siebie reakcji biochemicznej. Odkształcenie białek strukturalnych mogłoby doprowadzić do rozpadu cytoszkieletu – delikatnej sieci mikrotubul i mikrofilamentów, która nadaje komórce odpowiedni kształt i reaguje na zmiany warunków środowiska oraz na sygnały wysyłane z innych części komórki. Zmiana struktury białek uczestniczących w ochronie i odczytywaniu informacji genetycznej w najlepszym wypadku doprowadziłaby do zwiększenia częstości mutacji genów (co zwiększyłoby ryzyko uszkodzenia komórki, a zwłaszcza transformacji nowotworowej), a w najgorszym – do natychmiastowej śmierci komórki. Wniosek? Większość nieprzewidzianych zmian kształtu białek oznacza dla komórki katastrofę.

 

Hsp70 wiążą powstające łańcuchy (jeszcze w trakcie trwania ich translacji) oraz biorą udział w ich transporcie do mitochondriów i retikulum endoplazmatycznego. Łączą się one z krótkimi fragmentami obejmującymi 6 do 7 reszt aminokwasowych i utrzymują w ten sposób cząsteczkę w niesfałdowanej formie.

 

Hsp 60  ułatwiają fałdowanie się łańcuchów i przyjmowanie właściwej konformacji. Składają się one z 14 podjednostek (około 60kD każda) ułożonych w dwa połączone pierścienie. Niesfałdowane cząsteczki transportowane są do środka cylindra, gdzie łącza się odwracalnie z chaperonem. Jest to rekcja zachodząca z udziałem energii z hydrolizy ATP. Dzięki stopniowemu uwalnianiu polipeptydu może zachodzić prawidłowe formowanie się struktury natywnej. 

 

W niektórych przypadkach Hsp60 i Hsp70 mogą ze sobą współpracować. 

zrzut-ekranu-z-2014-12-19-045102

 

ccc

zrzut-ekranu-z-2014-12-19-060640

 

Źródła:

Chaperony

http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/chaperony

Zobacz też:

1. Czy WYJAŚNIENIE musi mieć WYJAŚNIENIE?

2. Czy pytanie: „kto zaprojektowal Projektanta przyrody” ma sens na gruncie nauki?

3. Czym jest DOWÓD, a czym WYJAŚNIENIE ?/ Co to jest prawdziwie racjonalny sposób myślenia?

4. O pochodzeniu życia.

5. O nieredukowalnej złożoności kompleksów biologicznych.

https://bioslawek.wordpress.com/2018/05/19/1-czy-wyjasnienie-musi-miec-wyjasnienie-2/

zrzut-ekranu-z-2014-12-22-231825

 

Łańcuch transportu elektronów

Łańcuch transportu elektronów i syntaza ATP – komplekst nieredukowalnie złożony posiadający wszystkie cechy inteligentnie zaprojektowanego i zaawansowanego technicznie urządzenia. System ten jest obecny w najprostszych organizmach, takich jak bakterie czy archeony.

https://bioslawek.wordpress.com/2015/12/28/krytyki-hipotezy-kooptacji-w-ewolucji-silnika-bakteryjnego-oraz-hipotezy-modularnej-w-ewolucji-syntazy-atp-pdf/

d

Genom minimalny

https://bioslawek.wordpress.com/2014/12/26/genom-minimalny/

zrzut-ekranu-z-2014-12-28-104732

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s