Znakomicie zachowane płuca ptaka datowanego na 120 000 000 lat!

Wewnętrzne organy rzadko zachowują się w zapisie kopalnym, zwłaszcza liczące sobie 120 000 000 lat, bo tyle mają skamieniałe płuca wyglądającego współcześnie ptaka nazwanego Archaeorhynchus spathula. Uczeni paleontolodzy byli wręcz oszołomieni nie tylko tym, że znaleźli płuca tak saterego ptaka – z czasów dinozaurów, ale ponadto tym, że udało im się trafić na dobrze zachowane, w pełni rozwinięte pióra. Pewne inne cechy anatomiczne wyraźnie odróżniały go od typowych ptaków kredowych https://pl.wikipedia.org/wiki/Ptaki_uz%C4%99bione , ale za to bardzo upodabniały do współcześnie żyjących!

Skamieniałe płuca Archaeorhynchus spathula, to dotychczas najstarsze jakie znaleziono. Skamielina pochodzi z wczesno-kredowej formacji Jehol Lagerstätte w północno-wschodnich Chinach, ale profesor O’Connor i reszta zespołu znaleźli ją w Shandong Tianyu Museum of Nature w Pingyi, gdzie kustoszem jest zagorzały kolekcjoner skamieniałości ptaków, które zostały zakupione w ciągu wielu lat. Jest to piąty opisany okaz A. spathula – ptak bezzębny, wielkości gołębia, ale zdecydowanie najlepiej zachowany w porownaniu z poprzednimi okazami – powiedział naukowiec O’Connor.
Odkrycie to ujawnia, że ​​struktury płuc u wczesnych ptaków były podobne do płuc współczesnych ptaków – twierdzą naukowcy: https://i0.wp.com/tabletopwhale.com/img/posts/10-24-14.gif?zoom=2
Żeby móc lepiej przyjrzeć się szczątkom kopalnych płuc, próbki zbadano pod skaningowym mikroskopem elektronowym.
Analiza tkanki wykazała, że ​​zawiera ona struktury przypominające rodzaj naczyń włosowatych, które pochłaniają skuteczniej tlen niż te u innych kręgowców, aby skutecznie wspomagać lot ptaka – „Lot ptaków jest najbardziej wymagającą nakładów energii formą lokomocji, więc potrzebuje dużo tlenu” – powiedział O’Connor.
Co więcej: wydaje się, że skamieniałe płuca zostały osadzone w klatce piersiowej odkrytego ptaka, podobnie jak u dzisiejszych ptaków. W przeciwieństwie do ludzkich płuc, które rozszerzają się z każdym oddechem – działając jak miechy – ptasie płuca nie są puruszane mięśniami żeber, tak że wentylacja płuc przebiega u nich zupełnie inaczej.
Choć odkryte skamieniałe płuca należące do Archaeorhynchus spathula są najstarszymi ptasimi płucami, to najstarsze płuca kręgowca należą do o 5 000 000 lat starszego ssaka Spinolestesa z wczesnej kredy. Badacze mają w planach przeprowadzenie dodatkowych badań nad skamieniałymi płucami ptaka. Dotychczasowe wyniki badań zostały zaprezentowane na 78 dorocznym spotkaniu Stowarzyszenia Paleontologii kręgowców – 18 października tego roku. Zostaną opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” w poniedziałek 22 października.
Od siebie dodam, że Archaeorhynchus spathula nie jest jedynym ptakiem datowanym na okres życia dinozaurów i posiadającym współczesną anatomię. Uczeni odkopali więcej takich ptaków, w tym należącego do rzędu plaszkodziobych: „Vegavis iaai – gatunek wymarłego ptaka, żyjącego pod koniec kredy (około 65 milionów lat temu) na obszarze obecnej Antarktydy. Należał do rzędu blaszkodziobych, spośród współczesnych ptaków, z Vegavis najbliżej spokrewnione są kaczki i gęsi (kaczkowate). Nie jest jednak uważany za ich bezpośredniego przodka.”: https://pl.wikipedia.org/wiki/Vegavis
—–
 
Exquisitely Preserved Lungs from 120 Million Years Ago Stun Scientists Studying Early Bird.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s