Moralność człowieka, to organ jak wątroba

45756879_1980462515381761_784245617906941952_n

The liver and the moral organ

Autor: Marc D. Hauser

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2555424/

„W oparciu o analogię do języka twierdzę, że w związku z ludzkimi zdolnościami do zachowań moralnych pojawiło się kilka istotnych pytań. W szczególności sugeruję, że nasze oceny moralne wywodzą się z nieświadomych procesów, które funcjonują w oderwaniu od celowych działań, które zostały wywołane przyczynami zewnętrznymi (np. kulturowymi). Na podstawie tego modelu (genetycznie zaprogramowanej gramatyki) ludzie posiadają zdolność oceny dopuszczalnych i zabronionych działań, przed zaangażowaniem świadomej, racjonalnej jak i emocjonalnej oceny ich skutków.

Takie postawienie problemu pozwala stawiać konkretne przewidywania dotyczące roli poszczególnych struktur nerwowych – Hauser ma tu na myśli odpowiednie moduły w mózgu odpowiedzialne za zakodowaną genetycznie gramatykę moralności – które są odpowiedzialne za konkretne procesy psychologiczne, generujące odpowiednie osądy moralne i idące w ślad za nimi zachowania moralne. Szkicuję szczegóły tych przewidywań i wskazuję na istotne dane, które mówią o słuszności takiego wnioskowania – na temat intuicji wiodących ludzi do zachowań moralnych, głęboko zakorzenionych w organie moralnym.”

Hauser przyrównuje gramatykę moralności do zakodowanej genetycznie umiejętności nauki mowy u ludzi, czy śpiewu u niektórych gatunków ptaków. Rusztowanie jest, resztę robi doświadczenie. Dzieci uczą się mówić słuchając rodziców. Owe ptaki śpiewu przysłuchując się samcowi.

*Marc D. Hauser – biolog, etolog oraz badacz ludzkich zachowa ń moralnych.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31107%2Cczy-moralnosc-jest-skutkiem-ewolucji-badacze-w-pewnym-sensie-jest.html

„Dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN opowiedział o eksperymencie z Yale dotyczącym tego, czy dzieci – jeszcze zanim zacznie kształtować je kultura – mają jakąś wrodzoną moralność. Niemowlakom pokazywano scenkę, w której pluszowy kotek próbował otworzyć skrzynkę. Obok stały dwa pluszowe pieski, różniące się tylko kolorami koszulki. Jeden piesek pomagał kotkowi, a drugi piesek przeszkadzał. Kiedy dzieciom pokazywano dwa pieski, dzieci znacznie częściej wybierały tego pomocnego.

W kolejnym doświadczeniu dziecko dostawało do wyboru dwa rodzaje chrupek. Dowiadywało się, że pluszowy kotek nie lubi chrupek, które ono wybrało. Wiedząc, że kotek ma inne upodobania co do przysmaków, powtarzano eksperyment z kotkiem otwierającym skrzynkę i dwoma pieskami – miłym i złośliwym. I w tej sytuacji wynik się zmieniał: dziecko wolało psa, który przeszkadzał kotkowi otworzyć skrzynkę. „Czy rodzimy się jako gatunek z preferencjami moralnymi? Wychodzi na to, że tak” – skomentował wyniki badań dr Boguszewski.”

Eksperymenty potwierdzające wnioski Hausera i innych można sobie do woli przeprowadzać na właśną rękę!

 

comment_pCAjWvgopDvdF1OCJCbc28Wa7plDHEYJ

 

ŹRÓDŁO:

comment_hw2PRXoG2pk0B7DUOF6stWw9lTy6bALl

Zobacz też:

Czy człowiek posiada wolną wolę? – argumenty biblijne i naukowe.

https://bioslawek.wordpress.com/2018/10/03/czy-czlowiek-posiada-wolna-wole-argumenty-biblijne-i-naukowe/

zrzut-ekranu-z-2018-10-03-034001

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s